TSWA Class 6A all-state softball team

LONGVIEW – Here is the 2018 Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 6A All-State softball team. The team was selected by TSWA members based on nominations from coaches and sports writers from around the state.

CLASS 6A

Player of the Year: Georgia Clark, Stratford

Coach of the Year: Ashley Boyd, Humble Atascocita

FIRST TEAM

Pitcher: Brooke Vestel, New Braunfels Canyon; Rachel Hertenberger, Alvin; Saleen Donohoe, Duncanville

Catcher: Sophie Wideman, Waco Midway

First base: Courtney Plochek, Deer Park

Second base: Katie Cimusz, Humble Atascocita

Third base: Aliyah Pritchett, New Braunfels Canyon

Shortstop: Georgia Clark, Stratford

Outfield: Idalis Mendez, El Paso Eldorado; Bella Dayton, Wylie; Kaylee Buck, Pearland

Utility: Kailey Brown, San Antonio Johnson

SECOND TEAM

Pitcher: Courtney Day, Pearland Dawson; Jenika Lombrana, Humble Atascocita; Amanda Curran, The Woodlands

Catcher: Audrey Escamilla, Weslaco

First base: Cat Crenek, Cypress Ranch

Second base: Sara Vanderford, Deer Park

Third base: Natalie Rodriguez, Edinburg North

Shortstop: Rylen Wiggins, Wylie

Outfield: Valerie Gonzalez, El Paso Socorro; Baylea Brandon, Leander; Bethany Busch, Baytown Sterling

Utility: Ja’Naiya Thomas, Cy Creek

THIRD TEAM

Pitcher: Naomi Reyes, Edinburg Vela; Kaitlynn De La Fuenta, Harlingen South; Taylor Brandon, Conroe Oak Ridge

Catcher: Alexis Perry, Wylie

First base: Autumn Sydlik, Conroe Oak Ridge

Second base: Sydney Owens, New Braunfels Canyon

Third base: Jessica Day, Lake Travis

Shortstop: Alyssa Popelka, Round Rock Westwood

Outfield: Layla Lynch, Cypress Lakes; Alayis Seneca, The Woodlands; Lauren Bazan, Humble Atascocita

Utility: Amanda Arriaga, Laredo LBJ

HONORABLE MENTION

Pitcher: Maxine Valdez, Hays; Danielle Serna, Austin High; Madison Cotton, Belton; Emerald Pina, Lake Travis; Nora Rodriguez, Coppell; Emily Kennedy, The Woodlands; Audrey McNeil, Plano; Kennedy Cameron, Longview

Catcher: Morgan Smith, Brazoswood; Carsen Franco, Irving Nimitz; Brooke Diaz, Eagle Pass; Gabby Garcia, Southlake Carroll; Hailey Nillen, Conroe Oak Ridge; Rubi Diaz, Duncanville; Bethany Edwards, Belton; Kerris Cameron, Longview

First base: Makayla Washington, Longview; Caleigh Robinson, Belton; Caitlyn Rangel, Austin High

Second base: Sydney Ingle, Coppell; Abriana Garcia, Cypress Lakes; Kadyn Trochim, Waco Midway; Kayla Falterman, The Woodlands

Third base: Skylar Sirdashney, The Woodlands; Madison Bartlett, Belton; Lindsay Edwards, Plano; Melanie Castillo, San Marcos; Illyana Cisneros, Hays

Shortstop: Kaitlyn Schoonmaker, Lake Travis; Yasmine Avila, Pebble Hills; Janna Roberts, Pearland; Vanessa Garces, Edinburg North; Avery Drake, Belton; Jordan McClain, Longview

Outfield: Kendall Wiles, San Antonio Johnson; Nia Jackson, San Antonio Madison; Maleah Olvera, Deer Park; Rhian Journey, Oak Ridge; Katelyn O’Quinn, Coppell; Daniela Castro, Laredo United; Madyson Bailey, Katy Morton Ranch; Lillie Grotenhuis, Humble Atascocita; Emily Knight, Plano; Riley Carter, Southlake Carroll; Destiny Allen, Killeen; Abbey Smith, Austin Bowie; Adele Benny, Lake Travis; Kyndall Murray, Brazoswood; Brooke Goynes, Longview

Utility: Camryn Collier, Waco Midway; Ashley Crawford, Conroe Oak Ridge; Kalei Christensen, McKinney; Jasie Roberts, Deer Park; Isabelle Gutierrez, Belton; Kirklynd Newsom, Midland Lee; Abby Jordan, Midland Lee

 

TSWA Class 5A all-state softball team

TSWA Class 4A all-state softball team

TSWA Class 3A all-state softball team

TSWA Class 2A all-state softball team

TSWA Class 1A all-state softball team

2 thoughts on “TSWA Class 6A all-state softball team

Comments are closed.