TSWA Class 3A all-state softball team

LONGVIEW – Here is the 2018 Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 3A All-State softball team. The team was selected by TSWA members based on nominations from coaches and sports writers from around the state.

CLASS 3A

Player of the Year: Saidi Castillo, Santa Gertrudis Academy

Coach of the Year: Thomas De Los Santos, Santa Gertrudis Academy

FIRST TEAM

Pitcher: Saidi Castillo, Santa Gertrudis Academy; Rylee Trlicek, Hallettsville; (tie) Christine Billmeier, Pilot Point; Kylia Huhman, Rogers

Catcher: Jacqueline De Los Santos, Santa Gertrudis Academy

First base: Bailey Wagner, Brock

Second base: Savannah Basaldua, Tulia

Third base: Makenzie Wimmer, Cameron Yoe

Shortstop: Kyndal Kutac, Schulenburg

Outfield: Peyton Blythe, Hughes Springs; Kennedy Cox, Groesbeck; Alexa Xayaseng, Kirbyville

Utility: Makana Morton, West Rusk

SECOND TEAM

Pitcher: Heather Zook, New Diana; Mattye Tyler, Brock; Marisol Kennedy, Hughes Springs

Catcher: Katie Roberts, Grandview

First base: Kloe Meador, New Diana

Second base: Macey Thompson, Schulenburg

Third base: Taylor Geffert, George West

Shortstop: Haylee Wilson, Hughes Springs

Outfield: Jarynn Sprinkle, Pollok Central; Mia Pokluda, West; Alexis Galvan, Grandview

Utility: Mallory Stout, Trinity

THIRD TEAM

Pitcher: Kaitlyn Turner, Clyde; Lexi Windsor, Pollock Central; Alexis Velasquez, Amarillo River Road

Catcher: Jillian Jones, Industrial

First base: Sydnie Ellis, Frankston

Second base: Carmen Acosta, Pollok Central

Third base: Allie Prewitt, Grandview

Shortstop: Kamryn Gibbs, Slaton

Outfield: Cynthia Sizemore, Trinity; Alicia Hamm, Tolar; Breana Carr, Santa Gertrudis Academy

Utility: Carissa De Los Santos, Santa Gertrudis Academy

HONORABLE MENTION

Pitcher: Kendall Candioto, Paradise; Cassidi Doyle, Sunnyvale; Kylie Hobbs, Lexington; Alyssa Otto, Schulenburg; Britney Hitt, Scurry-Rosser; Michayla DeLeon, Mount Vernon; Brooke Blackwell, Grandview; Brittany Sosa, Rice Consolidated; Cailey Knighton, Rockdale; Zoe Lanier, Hughes Springs

Catcher: Bri Chandler, Elysian Fields; Trinity Boggs, Frankston; Mackenzie Cave, City View; Anarenee Beyer, Brock; Kassidy Nicholson, Goliad; Haley Vike, Sunnyvale; Shelby Mitchell, Rogers; Ashleigh Shelburne, River Road; Kacie Johnson, Lexington; Lainey Griggs, San Angelo TLCA; Kylie Easterling, New Diana; Kennedi Northam, Hughes Springs

First base: Faith Carter, Sunnyvale; Shelbie Fickling, Hughes Springs; Alyssa Hearon, Troup; Shelley Pierce, Beckville

Second base: Bri McGinty, Elysian Fields; Brook Floyd, West Rusk; Jessica Leek, Brock; Allie Hays, Elkhart; Maddy Sims, Rice Consolidated; Abbye McKinney, Hughes Springs; Eryn Adrian, Sunnyvale

Third base: Yadira Lopez, Santa Gertrudis Academy; Brooklyn Manes, New Diana; Evie Alfaro, Groesbeck; Adriana Cedilo, Tulia; Bailee Wright, Holliday; Makenzie Cook, Sabine

Shortstop: Kayla Evans, Elysian Fields; Brooke Prewitt, Grandview; Peyton Lee, Clyde; Madi Brown, New Diana; Kyleigh Clements, Whitewright; Macy Wilkins, River Road; Elena Benavidez, George West; Samantha McGrew, White Oak; Tori Pena, Ore City; Brooke Weaver, Harleton

Outfield: Pearl Perry, Hughes Springs; Calleigh King, Sabine; Gracie Ewing, Scurry-Rosser; Landry Felts, Brock; Heather Brown, Mount Vernon; Mary Sharff, Edgewood; Kristin Garrett, Sonora; Autumn Arguello, Idalou; Johnae Robinson, Pollok Central; Haylie Mitchell, Groesbeck; Claire Underwood, Harleton

Utility: Ally McKendree, Mildred; Emily Neel, Troup; Ashlyn Davis, Goliad; Bekah Parks, Teague; Jacie Roberts, Clyde; Blyss Johnson, Pollok Central; Ashley Butler, Johnson City

 

TSWA Class 6A all-state softball team

TSWA Class 5A all-state softball team

TSWA Class 4A all-state softball team

TSWA Class 2A all-state softball team

TSWA Class 1A all-state softball team