TSWA Class 2A all-state softball team

LONGVIEW – Here is the 2018 Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 2A All-State softball team. The team was selected by TSWA members based on nominations from coaches and sports writers from around the state.

CLASS 2A

Player of the Year: Lexi Harris, Normangee

Coach of the Year: Kristina Stephens, Bells

FIRST TEAM

Pitcher: Cadie Belle Currie, Grapeland; Kathryn Reed, Axtell; Bethany Nevlud, Shiner

Catcher: Madelynn Lacaze, Union Grove

First base: Lexi Harris, Normangee

Second base: Lindsey Lucas, Albany

Third base: Elia Hebel, Albany

Shortstop: Ellie Bailey, Tom Bean

Outfield: Corey Carr, Sanford-Fitch; Bella Smith, Bells; Gracie Green, Harper

Utility: Macy McAdams, Junction

SECOND TEAM

Pitcher: Cheyenne Floyd, Bells; Ashlyn Teran, Normangee; Tori Esters, Carlisle

Catcher: Abby Bernard, Alto

First base: Brycelan Richards, Italy

Second base: Taylor Williams, Tom Bean

Third base: Joani Kohlscheen, Crawford

Shortstop: Logan Menzies, Harper

Outfield: Kylie Ricketts, Floydada; Allison Betak, Thorndale; Aaryn Lewis, Bosqueville

Utility: Kyla Mach, Crawford

THIRD TEAM

Pitcher: Callie Koenig, Harper; Riley White, Thorndale; Jessica Withrow, Trenton

Catcher: Morgan Wright, Gorman

First base: Jessie Camacho, Martin’s Mill

Second base: Karsyn Taylor, Lindsay

Third base: Mercy Garcia, Harper

Shortstop: Maci Sanders, Normangee

Outfield: Celeste Lara, Refugio; Ellena Munoz, Moody; Shay Griffin, Alto

Utility: Amber Allen, Woden

HONORABLE MENTION

Pitcher: Abbie Orrick, Martin’s Mill; Jenna Lewis, Milano; Hannah Spring, West Sabine; Reyna Garcia, Albany; Emilee Wade, Bosqueville; Maya Shelby, Sabinal; Darrian Smith, Weimer; Jill Whitney, Avery; Reese Taylor, Woden; McKayla Marshall, Colmesneil; Kayla Wilson, Centerville Savannah Wilson, Evadale

Catcher: Alex Jones, Italy; Alyssa Eddington, Hawkins; Kaylee Hale, Moody; Ashley Sloan, Bells; Caitlyn Holson, Albany; Emilie Compton, Milano

First base: Emalee Smith, Hawley; Kaley Smith, Albany

Second base: Laynie Bastow, Milano; Cheznie Hale, Bells; Jordyne Bigan, Thorndale

Third base: Kierra Decluette, Grapeland; Sara Stutzman, Centerville; Lakota Townley, Italy

Shortstop: Kelsey Maczygemba, Falls City; Skylar Brooks, Miles; Habby Smith, Bells; Kalie Poehl, Milano; Kelsie Guthery, Gorman; Samantha Newton, Hawley; Hailey Guerra, Junction

Outfield: Kylie Roberts, Floydada; Kylie Griffiths, Floydada; Cameron Cowan, Shiner; Avery Kovar, Snook; Shelby Mason, Tom Bean

Utility: Payton Reynolds, Valley View; Abbie Teutsch, Alto; Marissa Hall, Hawley; Emma Howell, Bosqueville; Haley Primrose, West Sabine; Jaycie Brisco, Snook

 

TSWA Class 6A all-state softball team

TSWA Class 5A all-state softball team

TSWA Class 4A all-state softball team

TSWA Class 3A all-state softball team

TSWA Class 1A all-state softball team

One thought on “TSWA Class 2A all-state softball team

Comments are closed.