Class 6A TSWA All-State Softball 2019

LONGVIEW – Here is the Class 6A Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball Team for the 2019 season.

CLASS 6A

Coach of the Year: Kalum Haac, Katy

Player of the Year: (tie) Alyssa LeBlanc, Katy; Chloe Cobb, Katy

FIRST TEAM

Pitcher: Kennedy Hines, Klein Collins; Alyssa LeBlanc, Katy; Aliyah Pritchett, Comal Canyon

Catcher: Brooke Diaz, Eagle Pass

First base: Chloe Cobb, Katy

Second base: Sara Vanderford, Deer Park

Third base: Lauren Garcia, El Paso Montwood

Shortstop: Jourdyn Campbell, Kingwood

Outfield: Isabella Dayton, Wylie; Amanda Desario, Keller; Baylea Brandon, Leander

Utility/DP: Kallie Erwin, L.D. Bell

SECOND TEAM

Pitcher: Kennedy Cameron, Longview; Danielle Serna, Austin High; Jodie Aguirre, Alvin

Catcher: Hayden Brown, Keller

First base: Hunter Vestal, Comal Canyon

Second base: Cameryn Wincher, Dobie

Third base: Riley Love, Keller

Shortstop: Katy Schaefer, Klein Collins

Outfield: Lauren Hatch, Fort Bend Kempner; Reagan Hukill, Mansfield; Tori Whitlock, Katy

Utility/DP: Kailey Brown, San Antonio Johnson

THIRD TEAM

Pitcher: Taylor Bachmeyer, Pflugerville Hendrickson; Britton Rogers, Cy Ranch; Dylann Kaderka, Keller

Catcher: Cait Calland, Katy

First base: Mia Cantu, Klein Collins

Second base: Abriana Garcia, Cypress Lakes

Third base: Angel Morales, Aldine MacArthur

Shortstop: Alyssa Washington, Abilene

Outfield: Star Ferguson, Fort Bend Kempner; Monee Montilla, Edinburg Vela; Emily Olguin, Lake Ridge

Utility/DP: Jasie Williams-Roberts, Deer Park

HONORABLE MENTION

Pitcher: Madison Cotton, Belton; Mackenzie Lucio, Trinity; Annie Gunther, Wylie; Maxine Valdez, Hays; Jessica Adams, Bryan; Kaylen Washington, Abilene; Torrey Hogan, Frenship; Madelyn Wright, Eaton; Kaitlin Galvan, Eagle Pass; Taylor Tubbs, Belton

Catcher: Hope Rodriguez, Edinburg North; Gaby Garcia, Southlake Carroll; Gabby Coffey, Prosper; Kerris Cameron, Longview; Paige Nunes, Belton; Kaitlyn Corn, College Park; Victoria Valdez, Alvin

First base: Kenzlee Zaher, Eaton; Tessa Galipeau, Keller; Caleigh Robinson, Belton

Second base: Annabel Segoviano, Edinburg North; Kadyn Trochim, Waco Midway; Allison Saville, Klein Oak; Miranda Davilla, Belton; Kennedy Crites, Eaton; Brooke Davis, Keller

Third base: Maddison Parker, Belton; Faith Fernandez, Waco Midway; Skylar Sirdashney, The Woodlands; Haley Morse, Mansfield; Elizabeth Joyner, Round Rock Westwood; Tauryn Cummings, Summer Creek; Jessica Day, Austin Lake Travis; Qo’Bi Harvest, Frenship; Destiny Rodriguez, Converse Judson; Mary Pourcio, Alvin

Shortstop: Rylen Wiggins, Wylie; Taylor Pleasants, Dobie; Jade Chavarria, Bryan; Avery Drake, Belton; Briana Tubby, Richardson Pearce; Yasmine Avila, Pebble Hills; Sydney Belvin, Comal Canyon; Paige Hulsey, Klein Oak; Jordan McClain, Longview; Clarissa Barron, Alvin

Outfield: Kayla Falterman, The Woodlands; Ashley York, Kingwood; Riley Martin, Pearland; Keely Williams, Judson; Caraline Woodall, Keller; Ashley Ambrosy, Eaton; Skylar Stockton, The Woodlands; McKenley Clark, Waco Midway; Madison Ward, Belton; Chelsea Blankenship, Eaton; Piper Hankins, Trinity; Skyler Shaw, Wylie; Reba Reyes, Los Fresnos

Utility/DP: Madison Fernandez, San Antonio Marshall; Camryn Collier, Waco Midway; Madison Fernan, San Antonio Marshall; Kalei Christensen, McKinney; Emily Tran, Klein Cain; Eryn Sanchez, Klein Oak; Zekyia Robinson, Longview

 

Class 5A TSWA All-State Softball 2019

Class 4A TSWA All-State Softball 2019

Class 3A TSWA All-State Softball 2019

Class 2A TSWA All-State Softball 2019

Class A TSWA All-State Softball 2019

 

 

Advertisements