Class 5A TSWA All-State Softball 2019

CLASS 5A

Coach of the Year: Cindy Rubio, Angleton

Player of the Year: Aaliyah Garcia, Angleton

FIRST TEAM

Pitcher: Aaliyah Garcia, Angleton; Karlie Charles, The Colony; Lizette Del Angel, Calallen

Catcher: Alyssa Hickman, Kerrville Tivy

First base: Aiyana Coleman, A&M Consolidated

Second base: Trinity Cannon, Forney

Third base: Aaliyah Ortiz, San Antonio Southwest

Shortstop: Camille Corona, Dripping Springs

Outfield: Baylee Lemons, Magnolia; Brionna Warren, College Station; Tish Williams, Lubbock Monterrey

Utility/DP: Kristin Fifield, El Paso Chapin

SECOND TEAM

Pitcher: Savanna Derochers, Forney; Hailey Hudson, College Station; Jaydin Ainsworth, Hallsville

Catcher: Grace Ross, Austin Crockett

First base: Sadie Hewitt, Forney

Second base: Alexia Morales, El Paso Chapin

Third base: Abby Buettner, Denton Ryan

Shortstop: Jayda Coleman, The Colony

Outfield: Ellie Grill, Angldton; Taysia Tate, Leander Glenn; Olivia Wick, The Colony

Utility/DP: Marissa Medina, Kerrville Tivy

THIRD TEAM

Pitcher: Ashley Vallejo, Willis; Averie Ayers, Mount Pleasant; Toni Gonzalez, El Paso Andress

Catcher: Mayce Allen, Frisco Independence

First base: Jamison Holder, Magnolia

Second base: Aviana Gonzalez, Calallen

Third base: Jalee McDonald, Fort Worth Arlington Heights

Shortstop: Jordan Dickerson, Mount Pleasant

Outfield: Kendall Tramel, College Station; Haley Butler, Royse City; Jillian Gutierrez, Shadow Creek

Utility/DP: Stephanie Chico, Fort Worth Arlington Heights

HONORABLE MENTION

Pitcher: Rachel Kuehnle, Lubbock Cooper; Rileigh Harris, Leander Glenn; Emiley Kennedy, Lake Creek; Mackenzie Mitchell, A&M Consolidated; Chloe Riassetto, Friendswood; Kaitlyn Secor, Kerrville Tivy; Bethany Garrett, Georgetown East View; Destini Trahan, Nederland; Saylor Williams, Jacksonville; Dakota Davis, El Paso Burges; Lauren Lucas, Little Elm

Catcher: Bailey Hudgeons, Dripping Springs; Sydney Collazos, Georgetown; Brooklyn Berry, Pine Tree; Emily Berryhill, Leander Glenn; Brianna Garcia, Manvel; Jacee Hamlin, The Colony; Lainie LeFlore, Kaufman

First base: Emily Moreira, Jacksonville; Kaitlyn Derheim, McKinney North; Pinky Green, Mount Pleasant

Second base: Madison Nguyen, Magnolia; Harley Coxon, Wichita Falls Rider; Riley Flores, Lubbock Coronado

Third base: Caylynn Esparza, Friendswood; Lauren Herrin, A&M Consolidated; Jordyn Whitaker, Jacksonville; Carson Zachry, Mount Pleasant; Mia Scott, Angleton

Shortstop: Caleigh Cross, Forney; Aniyah Burns, Shadow Creek; Danieca Cofey, Angldton; Aracely Araiza, El Paso Bel Air; Katherine Flores, Calallen; Kathryn Marshall, Brenham; Brianna Evans, Red Oak; Sydney Robinson, Pine Tree; Lorena Ramirez, Hallsville

Outfield: Macie Stewart, Hutto; Gracie Jackson, Jacksonville; Jade Montoya, Lubbock Coronado; Gillian Verde, Kaufman; Theron Zachary, Lubbock Cooper; Cassidi Mullen, Royse City; Lauren Sorrells, A&M Consolidated; Lexi Harris, Georgetown East View; Maggie Hendrix, Montgomery; Tatyana Wilkerson, Mount Pleasant

Utility/DP: Brooke Johnson, Royse City; Maddie Wright, Whitehouse; Caitlyn Dietert, A&M Consolidated; Jillian Whitmire, Sherman

 

Class 6A TSWA All-State Softball 2019

Class 4A TSWA All-State Softball 2019

Class 3A TSWA All-State Softball 2019

Class 2A TSWA All-State Softball 2019

Class A TSWA All-State Softball 2019

Advertisements