Class 3A TSWA All-State Softball 2019

LONGVIEW – Here is the Class 3A Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball Team for the 2019 season.

CLASS 3A

Coach of the Year: Scott Delozier, Rains

Player of the Year: Chanlee Oakes, Rains

FIRST TEAM

Pitcher: Chanlee Oakes, Rains; Rylee Trilcek, Hallettsville; Carissa De Los Santos, Santa Gertrudis

Catcher: Catrin Hoffman, Rains

First base: Gabby Oliver, McGregor

Second base: Elissa Elliott, Rains

Third base: McKenna Driver, Bushland

Shortstop: Peyton Lee, Clyde

Outfield: Presley McAree, Rains; Pearl Perry, Hughes Springs; Bella Smith, Bells

Utility/DP: Makana Morton, West Rusk

SECOND TEAM

Pitcher: Delana Meyer, Grand Saline; Cheyenne Floyd, Bells; Lillian Scalia, White Oak

Catcher: Kayleigh Hannah, West

First base: Jayla Gaines, New Waverly

Second base: Kenzie Lange, Hallettsville

Third base: Sydnee Shea, Early

Shortstop: Ashtyn Alvarez, Diboll

Outfield: Corley Carr, Bushland; Cynthia Sizemore, Trinity; Sierra Chapa, Jarrell

Utility/DP: Jillian Howell, Bushland

THIRD TEAM

Pitcher: Halle Lytal, Bushland; Morgan McAlexander, New Boston; Kenzie Seely, Whitney

Catcher: Emma Humplik, Orangefield

First base: Brooklynn Swacker, Danbury

Second base: Madison Runyan, West

Third base: Jasmine Mott, Rains

Shortstop: Kamryn Gibbs, Slaton

Outfield: Ashlee LaRue, Blanco; Heather Brown, Mount Vernon; Jordyn Reese, West

Utility/DP: Alexis Tanguma, Bells

HONORABLE MENTION

Pitcher: Elizabeth Schroeter, Gunter; Jaylyn Harvey, Banquete; Riley Price, Edgewood; Michayla DeLeon, Mount Vernon; Lauren Kizer, Brock; Kayla Palomino, Diboll; Jayden Moore, Goliad; Marisol Kennedy, Hughes Springs; Kaitlyn Turner, Clyde; Madison Vela, Odem; Molly Vandenbout, Little River Academy; Analese Cano, Harmony; Morgan Benge, White Oak; Zoe Lanier, Hughes Springs; Joelle Newton, New Diana; Katie McAnelly, Brady; Kendall Candioto, Paradise; Victoria Carby, Stanton; Julie Waddell, West Rusk; Anna Green, Ore City

Catcher: Madi Brown, New Diana; McKenzie Schulze, Little River Academy; Mackenzie Cave, Wichita Falls City View; Brook Bolin, Grand Saline; Ashley Pruiette, Gateway Prep; Bailey Butcher, Trinity; Hailey Blankenship, Brock; Julie Michalcik, Hallettsville; Kassidy Nicholson, Goliad; Savannah Lockler, Mount Pleasant Chapel Hill; Harlie Robertson, Mount Vernon; Karmen Searcy, Hughes Springs; Katelyn Welborn, Harmony

First base: Alexis Kearney, Rains; Haley Manns, New Diana; Gabby Oliver, McGregor; Allyson Floyd, West Rusk

Second base: Jaycee Roberts, Clyde; Macey Thompson, Schulenburg; Madie Waddle, Groesbeck

Third base: Reagan Shackelford, Bonham; Kori Smith, Trinity; Sage Harlow, Whitewright; Heather Zook, New Diana; Brook Floyd, West Rusk; Adriana Bradley, Tatum; Delaynie Nash, Harmony

Shortstop: Cecilia Vasquez, New Waverly; Prelie Turney, Pollok Central; Leo Terry, Rains; Samantha McGrew, White Oak; Carlee Ratcliff, New Boston; Haylie Mitchell, Groesbeck; Kylie Fletcher, Whitney; Annie Coffey, Mount Vernon; Sarah Davis, Sabine; Kayla Evans, Elysian Fields; Makenzie Wimmer, Cameron Yoe

Outfield: Marlee Seahorn, Harmony; Kaitlyn Adair, Brady; Hannah Griffith, Bishop; Courtney Woytek, Hallettsville; Johnae Robinson, Pollok Central; Shelby Jones, Bonham; McKenna Manes, New Diana; Daphne Bogenschutz, White Oak; Shelbie Fickling, Hughes Springs; Landry Felts, Brock; Savannah Vansa, Little River Academy; Sam Gatica, Slaton; Haven Hardy, Diboll; Natalie Alexander, Whitewright

Utility/DP: Mallory Stout, Trinity; Elaine Griggs, San Angelo; Calleigh King, Sabine; Kelsi Tonips, Brock; Kacie Johnson, Lexington; Gracie Ewing, Scurry-Rosser

 

Class 6A TSWA All-State Softball 2019

Class 5A TSWA All-State Softball 2019

Class 4A TSWA All-State Softball 2019

Class 2A TSWA All-State Softball 2019

Class A TSWA All-State Softball 2019

 

Advertisements