Class 4A TSWA All-State Softball 2019

LONGVIEW – Here is the Class 4A Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball Team for the 2019 season.

CLASS 4A

Coach of the Year: Garrett Gates, Huffman Hargrave

Player of the Year: Katy Janes, Huffman Hargrave

FIRST TEAM

Pitcher: Abby McKeown, Bellville; Katy Janes, Huffman Hargrave; Chyanne Ellett, Brownwood

Catcher: Bailey Bowers, Livingston

First base: Karstyn Iltis, North Lamar

Second base: Mackenzie Vasquez, Boerne

Third base: Amanda Marek, Robinson

Shortstop: Candain Callahan, Canyon

Outfield: Dez Cardenas, Huffman Hargrave; Ashlyn Weinheimer, Fredericksburg; Kate Wenzel, Fredericksburg

Utility/DP: Jamie Gilbert, LaVernia

SECOND TEAM

Pitcher: Madeline Barber, Gilmer; Hannah Howell, Anna; Caleigh Millican, Splendora

Catcher: Felizia Hinojosa, Beeville Jones

First base: Gracie Bumpurs, Splendora

Second base: Emilie Blakley, Madisonville

Third base: Alicia Rosalez, Seminole

Shortstop: Kaydee Bennett, Sunnyvale

Outfield: Aspyn Grossman, Bullard; Messiah San Miguel, Pleasanton; Mackenzie Cavanaugh, Kilgore

Utility/DP: Jadeyn Merrill, Lamesa

THIRD TEAM

Pitcher: Kristen Wilson, Kilgore; Cassie Homniok, Sweeny; Taylor Wills, Carthage

Catcher: Elizabeth Schmidt, Midlothian Heritage

First base: Madison McDonald, Pleasanton

Second base: Madilyn Findley, Fredericksburg

Third base: Audrey Soloman, Melissa

Shortstop: Sydney Fritsch, La Grange

Outfield: Jazzy Garcia, Monahans; Kiara McCoy, Kingsville King; Hannah Morland, Anna

Utility/DP: Samantha Schott, Spring Hill

HONORABLE MENTION

Pitcher: Laney Roos, Aubrey; Marley Moralez, Andrews; Kaylee Davis, Venus; Abby Cousins, Needville; Kaci West, Liberty; Emily Ripkoski, Navasota; Madeline Wells, Henderson; Jaycie Hall, North Lamar; Ariel Matula, Bullard; Alexis Pevehouse, Melissa; Hope Williams, Chapel Hill; Jocelyn Bright, Burkburnett; Selene Garza, Zapata; Caroline Esquivel, Beeville Jones

Catcher: Lexie Roos, Aubrey; Missy Muras, La Grange; Kimberlin Hopkins, Sanger; Chloe Dunn, Levelland; Paola Holguin, Fabens; Averie Sims, Madisonville; Mia Nunez, Navasota; Bailey Downing, Kilgore

First base: Hailee Jo Lewis, Kilgore; Sofia Salcido, Fabens; Alie Robertson, Sweeny; Makayla Mendez, Beeville Jones

Second base: Tatum Stephens, Robinson; Alyssa Olivias, Seminole; Shaelyn Sanders, Splendora; Jaylen Pritchard, Liberty; Jessalyn Burkett, Beeville Jones; Madison Ramsey, Hamshire-Fannett

Third base: Sidney Foster, Bullard; Kaci Donaldson, Lorena; Zowe Villarreal, Kingsville King; Desiree Calderon, Navasota; Madison Gaston, Anna; Kelsea Armstrong, Burkburnett; Roo Harrison, Carthage; McKenna Wood, Pittsburg

Shortstop: Chloe Bryan, Pleasanton; Brooke Sivek, Boerne; Ashlyn Reavis, North Lamar; Gabby Nicholls, Bullard; Bre Jones, Pleasant Grove

Outfield: Dominique DeJesus, Rio Hondo; Ashlyn Wachtendorf, Lorena; Kirsten Waller, Gilmer; Jolee Dixon, Bullard; Leah Gerred, Burkburnett; Kaylie Clark, Henderson; Kailee Jones, La Grange; Haylie Oakes, Columbia; Sadie Parker, Livingston; Taylor Strain, Robinson

Utility/DP: Grason Long, Livingston; Cori Byrd, Sweeny; Milee Green, Henderson; Mackenzie Figarelli-Everett, Kingsville King; Annie Gillespie, Brownwood

 

Class 6A TSWA All-State Softball 2019

Class 5A TSWA All-State Softball 2019

Class 3A TSWA All-State Softball 2019

Class 2A TSWA All-State Softball 2019

Class A TSWA All-State Softball 2019

 

Advertisements