State cross country competitors

UIL State Cross Country
Saturday, Nov. 3
Old Settlers Park, Round Rock

Live results

 

College Station cc
College Station cross country runners (L-R) Sid Jayaraman, Joseph Benn and Matthew McGinnis will compete at the UIL State Cross Country Meet Saturday. (Kevin McGinnis photo)

Class 6A

Girls 5,000 meters

8:30 a.m.

 

Class 6A

Boys 5,000 meters

9:10 a.m.

 

Class 1A

Girls 3,200 meters

9:50 a.m.

 

Class 1A

Boys 5,000 meters

10:20 a.m.

Dime Box

  • 1185 Shaver Cotton, Sr.
  • 1186 Jer’Perion Gilbert, Soph.
  • 1187 Hector Mata, Fr.
  • 1188 Brandon Scott, Jr.
  • 1189 Josh Spitzenberger, Sr.
  • 1190 Charles Staughter, Fr.
  • 1191 Aaron Warren, Fr.

 

Class 2A

Girls 3,200 meters

11 a.m.

Centerville

  • 1305 Michaela Kmiec, Sr.

Leon

  • 1353 Lauren Salley, Fr.

Normangee

  • 1374 Cassidy Bilsing, Fr.

 

Class 2A

Boys 5,000 meters

11:30 a.m.

Centerville

  • 1469 Josh Franklin, Sr.

Milano

  • 1518 Parker Jones, Sr.

 

Class 3A

Girls 3,200 meters

12:10 p.m.

Franklin

  • 1651 Zoe Barnes, Sr.
  • 1652 Kaitlyn Cobb, Sr.
  • 1653 Jessica Medcalf, Sr.
  • 1654 Natalie Philipello, Sr.
  • 1655 Madison Skorupinski, Sr.
  • 1656 Brianna Stokley, Soph.
  • 1657 Makayla Tourville, Jr.

Groesbeck

  • 1659 Willow Johnson, Sr.

Teague

  • 1719 Lizette Aguilera, Sr.

 

Class 3A

Boys 5,000 meters

12:40 p.m.

Franklin

  • 1810 Nate Phillipello, Soph.
  • 1811 Jaxson Zimmerman, Soph.

Groesbeck

  • 1814 Randy Canady, Sr.
  • 1815 Damian Roman-Reyes, Sr.

 

Class 4A

Girls 3,200 meters

1:20 p.m.

Fairfield

  • 1980 Diana Castaneda, Soph.
  • 1981 Michelle Castillo, Fr.
  • 1982 Morgan Coleman, Sr.
  • 1983 Jarahle Daniels, Fr.
  • 1984 Eric McQuinn, Soph.
  • 1985 Ashlyn Partain, Sr.
  • 1986 Madison Smith, Sr.

Madisonville

  • 2029 Madilynn Caperton, Jr.

 

Class 4A

Boys 5,000 meters

1:50 p.m.

Palestine

  • 2162 Grant Attaway, Sr.
  • 2163 Michael Chaidez, Soph.
  • 2164 Michael Guzman, Jr.
  • 2165 Alex Mendoza, Sr.
  • 2166 Luis Rangel, Soph.
  • 2167 Daniel Sanchez, Sr.
  • 2168 Jonathon Sanchez, Jr.

 

Class 5A

Girls 5,000 meters

2:30 p.m.

College Station

  • 2240 Stephanie Brown, Sr.

Class 5A

 

Boys 5,000 meters

3:10 p.m.

College Station

  • 2391 Joseph Benn, Jr.
  • 2392 Shane Grant, Soph.
  • 2393 Siddarth Jayaraman, Jr.
  • 2394 Karl Lindahl, Jr.
  • 2395 Matthew McGinnis, Sr.
  • 2396 Andrew Reichmann, Fr.
Advertisements