TSWA Class 4A all-state baseball team

Fourth in a series of six

BRYAN – Argyle pitcher/designated hitter Bryson Hudgens, who helped the Eagles to a perfect season and a state championship, was named the player of the year on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 4A all-state baseball team.

Hudgens, who signed with Angelo State, was 12-0 on the mound with a 1.06 earned run average. The team’s lone senior starter also batted .417 with four home runs and 43 runs batted in.

 

FIRST TEAM

Pitchers: Sean Bolin, Argyle, jr.; Brett Brown, Godley, sr.; Caden Homniok, Sweeny, jr.

Relief pitcher: Ty Ringo, Sweeny, sr.

Catcher: Colton Moore, Bushland, sr.

First baseman: Chase Lummus, Godley, jr.

Second baseman: Preston King, Argyle, jr.

Shortstop: Jacob Wilk, Salado, sr.

Third baseman: Johnny Gomez, Lubbock Estacado, soph.

Outfielders: Hayden Clearman, Argyle, jr.; Hobbs Price, Fredericksburg, jr.; Aaron Herrera, Kennedale, Jr., sr.

Designated hitter: Bryson Hudgens, Argyle, sr.

Player of the year: Bryson Hudgens, Argyle.

Coach of the year: Ricky Griffin, Argyle

 

SECOND TEAM

Pitchers: Javan Smitherman, Kilgore, sr.; Johnnie Krawietz, Canton, jr.; Cole Payne, Cuero, sr.

Relief pitcher: Kaleb Gafford, Iowa Park, soph.

Catcher: Travler Moore, Benbrook, jr.

First baseman: Zach Poe, Madisonville, sr.

Second baseman: Bobby Goodloe, Godley, sr.

Shortstop: Brenden Dixon, Argyle, jr.

Third baseman: Mason Maxwell, Sweetwater, sr.

Outfielders: Easton James, Godley, jr.; Dillon Carter, Argyle, jr.; (tie) Carson Cox, Texarkana Pleasant Grove, sr.; Justin Eckhardt, Sealy, sr.; Quinton Martin, Sweeny, jr.

Designated hitter: Tad Thompson, Godley, sr.

 

THIRD TEAM

Pitchers: Braxton Ashcraft, Robinson, sr.; Dawson Merryman, Midland Greenwood, sr.; Matt Rudis, Madisonville, sr.

Relief pitcher: Logan Hamm, Bridge City, soph.

Catcher: Jackson Hardy, Silsbee, sr.

First baseman: (tie) Caleb DuBois, Bridge City, sr.; Logan Ellis, Bushland, sr.; Jared Barta, Cuero, jr.;

Second baseman: Ren Reynolds, Kilgore, sr.

Shortstop: (tie) T.J. Tomlinson, Fredericksburg, sr.; Michael Soisson, Jasper, sr.

Third baseman: Don Flannery, Fredericksburg, jr.

Outfielders: Reese Durand, Jasper, sr.; Blayne Clower, Canton, jr.; (tie) Hayden Martin, Bushland, sr.; Douglas Hodo, Boerne, jr.

Designated hitter: Wyatt Grant, Burkburnett, sr.

 

HONORABLE MENTION

Pitchers: Michael Barta, Cuero, jr.; Jared Davenport, Lorena, sr.; Chris Dickens, Iowa Park, jr.; Drew Dobbins, Salado, sr.; Logan Ellis, Bushland, sr.; Jacob Garcia, Robstown, sr.; Bryce Hackett, Kennedale, sr.; Chase Hampton, Kilgore, soph.; Austin Hitchcock, Princeton, sr.; Derek Hostas, Iowa Park, sr.; Bryson Hudgens, Argyle, sr.; Jackson Kiddy, Sweeny, jr.; Simon Miller, Canton, jr.; Connor Schmidt, Devine, sr.; Ryan Segner, Fredericksburg, sr.; Bo Sims, Lubbock Estacado, sr.; Cole Spillar, Wimberley, sr.; Jared Taylor, Kennedale, sr.; Riggs Threadgill, Fredericksburg, sr.; Colton Womack, Jasper, jr.; Nick Voyles, Texarkana Pleasant Grove, jr.

Catchers: Wes Folse, Sweeny, jr.; Rustin Hale, Salado, jr.; Daylon Nebgen, Fredericksburg, sr.; Peyton Powell, Robinson, jr.; Nathan Roets, Princeton, sr.; Justin Thornhill, Iowa Park, sr.; JoeRob Velasquez, Robstown, jr.

First basemen: Jake Chapman, Boerne, sr.; Lance Davis, Snyder, sr.; Keylon Mack, Gladewater, sr.

Second basemen: Jordan Alexander, Little Cypress-Mauriceville, jr.; Alec Brem, Lorena, sr.; Cole Darst, Crandall, sr.; Ian Greer, Lufkin Hudson, sr.; Austin Kwiatkowski, Robstown, sr.; Zach Lee, El Campo, sr.; Tyler Torres, Glen Rose, jr.

Shortstops: Brett Brown, Godley, sr.; Gilbert Camarillo, Boerne, sr.; Newt Crouch, Devine, jr.; Cross Gonzalez, Rio Hondo, jr.; Jessie Gonzalez, Robstown, sr.; Bryce Hackett, Kennedale, sr.; Caden Homniok, Sweeny, jr.; Craig Huey, Wimberley, jr.; Johnnie Krawietz, Canton, jr.; Jordan Rogers, Robinson, soph.; Alonso Ruiz, Monahans, fr.

Third basemen: Braxton Ashcraft, Robinson, sr.; Chris Dickens, Iowa Park, jr.; Logan Hamm, Bridge City, soph.; Derek Hostas, Iowa Park, sr.; Michael Lee, Little Cypress-Mauriceville, sr.; Casey Morrow, Van, sr.; Jordan Weeks, Wimberley, sr.

Outfielders: Zak Betancourt, Levelland, soph.; Will Buchholz, Godley, sr.; Tristan Gee, Princeton, jr.; Austin Hitchcock, Princeton, sr.; Kaden Kowalski, Wimberley, sr.; Cody Payne, Cuero, sr.; Jake Redding, Crandall, jr.; Ty Ringo, Sweeny, sr.; Willy Sebera, Fredericksburg, jr.; Tate Whittington, Melissa, sr.

Designated hitters: Christian Bess, Sinton, jr.; Leoncio Escalante, Jasper, sr.; Derek Hostas, Iowa Park, sr.

 

Texas Sports Writers Association

TSWA Class 6A all-state baseball team

TSWA Class 5A all-state baseball team

TSWA Class 3A all-state baseball team

TSWA Class 2A all-state baseball team

TSWA Class A all-state baseball team

3 thoughts on “TSWA Class 4A all-state baseball team

Comments are closed.