TSWA Class 2A all-state baseball team

Second in a series of six

BRYAN – Dallardsville Big Sandy outfielder Broch Holmes who hit 15 home runs and drove in 64 runs to lead the Wildcats to a state championship was named the player of the year on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 2A all-state baseball team.

Holmes, a junior, batted .469 with 20 stolen bases.

 

FIRST TEAM

Pitchers: Brandon Hendrix, Dallardsville Big Sandy, jr.; Jared Kelley, Refugio, soph.; Drew Shifflet, Woden, sr.

Relief pitcher: Zane Spinn, Holland, soph.

Catcher: (tie) Lance Albritton, Woden, sr. and Carson Cheaney, Muenster, sr.

First baseman: Randal Garza, Agua Dulce, jr.

Second baseman: Andre Tone, McCamey, sr.

Shortstop: Clay Stevens, Muenster, sr.

Third baseman: (tie) Brandon Britton, Post, sr. and Gabe Castillo, Riviera, sr.

Outfielders: Broch Holmes, Dallardsville Big Sandy, jr.; R.J. Galvan, Three Rivers, sr.; Andruw Mitchell, Cayuga, sr.

Designated hitter: Bryce Whiteley, DeLeon, sr.

Player of the year: Broch Holmes, Dallardsville Big Sandy

Coach of the year: Jacob Hooker, Dallardsville Big Sandy

 

SECOND TEAM

Pitchers: Stetson McGrew, Muenster, sr.; Stacey Bailey, Kerens, sr.; (tie) Logan Fisher, Thorndale, sr.; Chase Keeton, Valley Mills, jr.

Relief pitcher: Hunter Wolf, Windthorst, jr.

Catcher: Brandon Coronado, New Deal, sr.

First baseman: Chance Morse, Bells, sr.

Second baseman: (tie) Scott Guzman, Thorndale, jr.; Stephen Hinds, Bells, sr.

Shortstop: (tie) Tate Engel, Kerens, jr.; Joshua Cobb, Clarendon, sr.

Third baseman: Parker McGrew, Muenster, jr.

Outfielders: Hunter Townsend, Alto, sr.; Kagen Dangelmayr, Muenster, sr.; Preston Elam, Clarendon, jr.

Designated hitter: Wyatt Wharton, North Hopkins, jr.

 

THIRD TEAM

Pitchers: Weston Clark, Harper, sr.; Hunter Hawthorne, Bells, sr.; (tie) Layton Reed, New Deal, jr.; Tyler Restine, Big Sandy, sr.

Relief pitcher: Trent Wert, Linden-Kildare, jr.

Catcher: Garrett Lilley, Dallardsville Big Sandy, jr.

First baseman: Kade Hunsaker, Clarendon, sr.

Second baseman: Carter Helmcamp, Weimar, sr.

Shortstop: Jett Whitfield, New Deal, sr.

Third baseman: Bowden Hooser, Crawford, jr.

Outfielders: Matthew Conner, Bells, jr.; Jake Cockerham, Mason, jr. (tie) Calvin Martin, DeLeon, sr.; Reagan Holland, Santo, sr.

Designated hitter: Nathan Sullivan, Abernathy, jr.

 

HONORABLE MENTION

Pitchers: Kobe Ammons, Post, sr.; Dylan Borden, Union Grove, sr.; Kolby Clark, Bosqueville, sr.; Coleby Driver, Thorndale, sr.; Riley Hall, Sam Rayburn, sr.; Blake Horn, Price Carlisle, sr.; Hunter Kloesel, Shiner, jr.; Justin Lambright, Trenton, jr.; Emanuel Martinez, Mason, sr.; Landon Odom, Gary, sr.; Jevon Santos, Charlotte, jr.; Eli Strickland, Bells, sr.; Wyatt Tucker, Douglass, soph.; Bryce Whiteley, DeLeon, sr.; Otto Wofford, Mason, jr.

Catchers: Nelson Bermudez, McCamey, sr.; Austin Britton, Post, sr.; Zackary Cranford, Trenton, sr.; Mason Fisher, Thorndale, sr.; Tate Hansen, Harper, sr.; Garrett Kilcrease, Kerens, sr.; Martin Najera, Hamilton, soph.; Koby Smith, Crawford, sr.

First basemen: Conner Byrd, Archer City, jr.; Aaron Kohring, Burton, jr.; Charles Morgan, Alto, sr.; Parker Moye, Evadale, soph.; Hunter Owen, Frost, sr.; Kyler Reed, New Deal, fr.; Bailey Umphress, Chico, sr.

Second basemen: Domynic Alvarado, Winters, soph.; Connor Daniel, Cayuga, soph.; Joshua Dyer, Albany, jr.; Mattson Locke, DeLeon, sr.; Chris Moya, Refugio, sr.; David Munoz, Charlotte, sr.

Shortstops: Ashton Albert, Thorndale, sr.; Jerod Blanks, Chico, sr.; Cash Callahan, Burton, soph.; Bryson Daily, Abernathy, soph.; Graden Emmons, Dallardsville Big Sandy, jr.; Layne Holmes, Harper, sr.; Ethan Jacobs, Woden, sr.; Cole Jalufka, Shiner, sr.; Chase Keeton, Valley Mills, jr.; Emanuel Martinez, Mason, sr.; Tyler Restine, Big Sandy, sr.; Trey Rutherford, Price Carlisle, jr.; Jevon Santos, Charlotte, jr.; Quay Stokes, Hawley, sr.

Third basemen: Tucker Burton, Holland, soph.; Rustyn Fuller, Chico, jr.; Nic Kunze, Linden-Kildare, soph.; Reid Taylor, Woden, soph.

Outfielders: Chris Adams, Evadale, sr.; Gunner Adams, McCamey, jr.; Kobe Ammons, Post, sr.; Maclain Bowen, Windthorst, sr.; Mason Bryan, Miles, jr.; Brayden Castillon, Tahoka, sr.; Hunter Hawthorne, Bells, sr.; Marty Johnson, Linden-Kildare, sr.; Dustin Petras, Shiner, sr.; Eli Strickland, Bells, sr.; Parker Thornton, Union Grove, sr.

Designated hitters: Matthew Cruz, Granger, sr.; Riley Hall, Sam Rayburn, sr.; Brandon Hendrix, Dallardsville Big Sandy, jr.; Kase Smith, Union Grove, sr.

 

Texas Sports Writers Association

TSWA Class 6A all-state baseball team

TSWA Class 5A all-state baseball team

TSWA Class 4A all-state baseball team

TSWA Class 3A all-state baseball team

TSWA Class A all-state baseball team