TSWA Class 2A All-state football 2018

First in a series of five

Horne, Green are players of the year

BRYAN – Running back Tyrek Horne and defensive lineman Elijah Green who led Mart to the Class 2A Division II state championship are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 2A Football Team.

Horne rushed for 1,886 yards and 33 touchdowns and added 20 receptions for 517 yards and eight more touchdowns for the 15-1 Panthers. Green had 131 tackles and 25 quarterback pressures. He also forced four fumbles and blocked a field goal.

FIRST TEAM

Offense

Tackles – Kody Walterscheid, Muenster, 6-6, 235, sr.; (tie) Trevor Roberson, Wellington, 6-11, 375, sr.; Tay Yanta, Falls City, 6-4, 315, jr.

Center – Lucas Martin, Mason, 6-3, 265, sr.

Guards – Cameron Atkins, Mart, soph.; Daeron Wills, Refugio, 5-10, 260, jr.

Wide receivers – Corey Dziuk, Falls City, 6-0, 190, sr.; Trace Edwards, Stamford, 5-11, 155, sr.

Tight end – Ryan Hill, Albany, 6-4, 195, sr.

Quarterbacks – Keyshawn Johnson, Falls City, 6-0, 190, sr.

Running backs – Tyrek Horne, Mart, 5-10, 162, sr.; Brady Lyssy, Falls City, 6-0, 170, jr.; Jay Lloyd, Tenaha, 5-11, 176, sr.

Fullback – Ryan Pickett, Granger, 6-0, 240, sr.

Place-kicker – Trey McTaggert, Muenster, 5-5, 140, jr.

All-purpose – Shatydrick Bailey, Mart, 5-3, 149, sr.

Offensive Player of the Year – Horne, Mart

Defense

Linemen – Armonie Brown, Refugio, 6-3, 240, sr; Elijah Green, Mart, 6-2, 232, sr.; Roddrell Freeman, Mart, 6-0, 212, soph.; Slone Stultz, Mason, 5-10, 235, jr.

Linebackers – Preston Lane, Mart, 5-11, 185, sr.; Erik Argote, San Saba, 5-9, 170, sr.; Jake Cockerham, Mason, 5-8, 185, sr.; Ty Patterson, Linden-Kildare, 6-1, 186, sr.

Defensive backs – Cameron Dacus, Albany, 6-2, 170, sr.; Arturo Tellez, Wellington, 6-1, 180, sr.; Nathan Bales, Windthorst, 5-9, 165, sr.; Steven Quintanilla, Sundown, 6-1, 165, sr.

Punter – Johnathan Wright, Mt. Enterprise, 6-1, 175, sr.

Utility – Connor Haynes, Gruver, 6-0, 175, jr.

Kick returner – Javareyon Bailey, Hearne, 6-1, 180, sr.

Defensive player of the Year – Green, Mart

Coach of the Year – Kade Burns, Mason

SECOND TEAM

Offense

Tackles – Cameron Perkins, Winters, 6-3, 230, sr.; Junior Jameis, San Saba, 5-11, 250, sr.

Center – JJ Pruski, Falls City, 6-1, 220, sr.

Guards – Michael Rodriquez, Shiner, 6-3, 240, sr.; (tie) Dylan Hicks, Celeste, 6-1, 280, sr.; Wyatt Reneau, Garrison, 6-1, 234, sr.

Wide receivers – Jalin Conyers, Gruver, 6-5, 220, jr.; DeMonderick Winters, Burton, 5-9, 160, sr.

Tight end – Corey Pargmann, Yorktown, 6-3, 220, jr.

Quarterbacks – Peyton Bevel, Stamford, 5-11, 165, sr.

Running backs – Will Farr, Evadale, 6-1, 195, jr.; Sabastion Porter, Garrison, 5-10, 188, jr.; (tie) Tijay Thomas-Davis, San Augustine, 5-8, 143, jr.; Elijah Salinas, San Saba, 5-9, 185, jr.

Fullback – (tie) Calvin Gunselman, Centerville, 5-7, 155, sr.; Luke Leschber, Thorndale, 5-10, 215, sr.

Place-kicker – Carlos Campos, Beckville, 6-0, 175, jr.

All-purpose – Brady Shelton, Holland, 5-8, 165, jr.

Defense

Linemen – Garrett Burns, Woodsboro, 6-2, 270, sr.; Colton Knobloch, Archer City, 6-5, 215, sr.; John Michael Holcomb, Wellington, 6-5, 215, jr.; Chris Reyes, Shiner, 6-1, 255, sr.

Linebackers – Blake Greer, Garrison, 5-10, 180, sr.; Kevin Jendrusch, Falls City, 6-1, 210, jr.; Ysidro Mascorro, Refugio, 5-9, 190, jr.; (Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 174, soph.

Defensive backs – Tanner Sepulveda, Bosqueville, 5-9, 145, sr.; JaQualin Franks, Tenaha, 6-1, 165, sr.; Logan Glover, San Saba, 6-5, 175, soph.; (tie) Jevon Tillery, Cross Plains, 5-10, 160, sr.; Dylerick Ellison, Weimar,5-9, 135, jr.; Jonah Villanueva, West Texas, 5-9, 150, jr.

Punter – (tie) Conner Byrd, Archer City, 6-2, 160, sr.; Louie Garza, Price Carlisle, 5-9, 150, jr.

Utility – Carson Kirkland, Vega, 6-0, 165, jr.

Kick returner – Gerald Turner, Carlisle, 5-11, 165, sr.

THIRD TEAM

Offense

Tackles – (tie) Aaron Fish, West Texas, 5-10, 240, sr.; Foster Hall, Alto, 6-2, 195, jr.; Jacques Dove, Garrison, 6-0, 294, sr.

Center – Blake Howard, Grapeland, 5-8, 200, sr.

Guards – Payne Hebel, Albany, 5-11, 180, sr.; (tie) Daniel Byers, Panhandle, 6-0, 245, jr.; Kenny Kreinheder, Holland, 5-11, 205, sr.; and Coy Boehm, Yorktown, 5-11, 250, sr.

Wide receivers – DK Blaylock, New Deal, 6-4, 170, sr.; (tie) Marcell Estell, Bosqueville, 5-8, 160, sr.; Creed Spivey, Gruver, 6-1, 175, sr.; Jake Tinsman, Refugio, 6-0, 190, sr.

Tight end – (tie) Cole Patek, Shiner, 6-0, 215, jr.; Kendrick McAdams, Collinsville, 6-2, 215, sr.; Matthew Felderhoff, Gruver, 6-2, 185, jr.

Quarterback – (tie) Christian Huey, Sundown, 5-8, 180, jr.; Rick Frauenberger, Grapeland, 6-4, 190, sr.; Sean O’Keefe, San Saba, 6-3, 180, jr.; Jett Whitfield, New Deal, 5-11, 200, sr.; Keegan Kelp, Gruver, 6-2, 195, sr.; Caleb Harmel, Burton, 6-0, 200, sr.

Running backs – Klay Klaerner, Mason, 5-10, 190, jr.; Joel Hinson, Detroit, 5-7, 165, jr.; (tie) Braden Jenkins, Riesel, 6-1, 210, sr.; Malik Hamilton, Tahoka, 5-7, 160, jr.

Fullback – Cooper Martin, Hubbard, 6-0, 170, jr.

Place-kicker – Aaron Gallegos, Carlisle, 5-9, 145, fr.

All-purpose – Tre Mitchell, Stamford, 5-8, 160, sr.

Defense

Linemen – Nick Ucci, Leon, 6-3, 220, sr.; Lane Dreher, Grapeland, 6-2, 255, sr.; Jack Griffin, Eldorado, 6-2, 180, sr.; (tie) Christian Barrett, Farwell, 6-0, 225, sr.; Tristan Rudell, Centerville, 6-3, 215, sr.

Linebackers – Carson Holt, Stamford, 5-9, 170, sr.; Jake Carter, Seymour, 5-9, 184, sr.; Walker Adams, Carlisle, 5-8, 190, sr.; Dylan Jerden, New Deal, 6-2, 220, jr.

Defensive backs – Jevon Williams, Hamlin, 5-7, 160, jr.; Ethan Davis, Hawley, 5-11, 185, sr.; Jeremy A. Hernandez, Sundown, 5-11, 165, sr.; (tie) Keaton Caveness, Leon, 6-3, 180, sr.; JaChristian Lovell, San Augustine, 5-10, 155, sr.; and Tre’Derrian Rose, Clarksville, 6-3, 152, jr.

Punter – (tie) Clay Barton, Weimar, 6-0, 170, sr.; Houston Heck, Panhandle, 5-11, 190, jr.

Utility – (tie) Ty McBryde, Stratford, 5-11, 175, jr.; Kendre Miller, Mount Enterprise, 6-0, 185, jr.

Kick returner – Marcell Estell, Bosqueville, 5-8, 160, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles – Lane Dreher, Grapeland, 6-2, 255, sr.; Hunter Duggan, Winters, 6-3, 270, jr.; Carlos Gonzalez, Stratford, 6-0, 255, sr.; Korey Grisham, Centerville, 6-1, 260, sr.; Gage Hughey, Panhandle, 6-2, 205, sr.;Tyler Montalvo, Evadale, 6-4, 240, jr.; Sebastian Olvera, Hubbard, 6-5, 310, soph.; Adam Renfro Jr., Garrison, 6-2, 298, jr.; Lee Ryder, Granger, 6-0, 220, sr.

Centers – Blake Howard, Grapeland, 5-8, 200, sr.; Brayden Benson, Santo, 5-9, 185, jr.; Jacob Castillo, Three Rivers, 5-8, 190, sr.; Cayle Irvin, Alto, 6-0, 220, jr.; Kason Landman, Shiner, 6-0, 245, sr.; Jessie Webb, Wolfe City, 5-10, 230, sr.

Guards – Tyler Beard, Albany, 5-10, 190, jr.; Dylan Day, Sundown, 6-1, 250, jr.

Wide receivers – Nathan Bales, Windthorst, 5-9, 165, sr.; Awtry Blagg, Windthorst, 6-3, 205, jr.; Gus Davis, Sundown, 6-1, 180, jr.; Mark Gaitan, Charlotte, 5-9, 145, sr.; Wade Halterman, Wink, 6-4, 175, sr.; Ty Patterson, Linden-Kildare, 6-1, 186, sr.; Jay Price, Carlisle, 6-2, 205, sr.; Jay Thomas Robinson, Lovelady, 6-3, 190, sr.; Garrett Siegert, Seymour, 5-11, 178, sr.

Tight ends – Brock Gibson, Wink, 6-1, 215, soph.; Parker Moye, Evadale, 6-2, 260, sr.

Quarterbacks – Avian Cruz, West Texas, 5-6, 150, soph.; Braden Durst, Panhandle, 6-1, 180, sr.; Cade Holden, Seymour, 6-0, 187, sr.; Hayden Jenkins, Tenaha, 6-2, 185, jr.; Kaleb Jochetz, Woodsboro, 5-11, 195, jr.;Logan Lowery, Lovelady, 5-10, 165, sr.; Parker McGrew, Muenster, 6-2, 185, sr.; Jordan McKnight, Wellington, 5-10, 150, sr.; Peyton Pruett, Leon, 5-10, 195, sr.; Jalen Rector, Celeste, 6-0, 175, sr.; Steven Searcy, Riesel, 6-0, 200, sr.; Gerald Turner, Carlisle, 5-11, 165, sr.; Tyler Webb, Bosqueville, 6-3, 195, soph.; Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 170, soph.; Hunter Wolf, Windthorst, 5-8, 146, sr.; Otto Wofford, Mason, 6-0, 165, sr.; Kevin Yeager, De Leon, 6-1, 205, sr.

Running backs – Gunner Adams, McCamey, 5-9, 175, sr.; Damon Allen, Snook, 5-11, 180, sr.; Connor Bragg, Joquin, 5-10, 155, jr. Mason Bryan, Miles, 5-8, 170, sr.; Kaden Douglas, Celeste, 5-10, 202, sr.; Cutter Edgar, Albany, 6-0, 175, sr.; Vi’Dareous High, Alto, 6-1, 180, soph.; John Hodge, Pettus, 5-9, 180, sr.; LaDavian Johnson, Linden-Kildare, 5-6, 153, jr.; Colton Marshall, Hawley, 6-1, 215, jr.; Kendre Miller, Mount Enterprise, 6-2, 190, jr.; Trel Pruitt, Honey Grove, 5-9, 150, jr.; Jackson Sepeda, Hamlin, 5-9, 190, soph.; Donyai Taylor, Shiner, 6-1, 185, jr.; Rayvondre Wicks, Weimar, 5-8, 150, jr.

Fullbacks – Hunter Koonsman, Hico, 6-2, 215, sr.; Julius Mason, West Sabine, 5-4, 180, soph.; Zach Norman, Mason, 6-3, 185, sr.

Place-kickers – Luis Mendoza, Stratford, 5-10, 220, jr.; Cross Rankin, Shiner, 5-11, 165, jr.

All-purpose – Eric Corona, Granger, 5-9, 170, sr.; Jevon Williams, Hamlin, 5-9, 165, jr.; Arturo Tellez, Wellington, 6-1, 180, sr.

Defense

Linemen – D’Marcus Barber, Stamford, 6-0, 155, jr.; Bradley Byrd, Electra, 6-4, 270, sr.; Clay Cooper, Holland, 5-10, 185, jr.; Christian Estrada, Charlotte, 5-11, 195, sr.; Eric Fisk, Wolfe City, 5-10, 230, sr.; Christian Gutierrez, Miles, fr.; Ryan Hill, Albany, 6-4, 195, sr.; JaDarius Holman, San Augustine, 6-2, 195, sr.; Caleb Lantelme, West Texas, 6-2, 210, jr.; Broaddrick Logan, Memphis, 6-0, 270, sr.; Heath Martinez, Seymour, 6-0, 215, sr.; Cameron Perkins, Winters, 6-3, 230, sr.; Taelor Pister, McCamey, 6-4, 270, sr.; Wyatt Reneau, Garrison, 6-1, 234, sr.; Colton Strickland, Hawley, 6-3, 220, jr.; Seth Stephens, San Augustine, jr.; Blaine Tibbs, Evadale, 5-7, 175, sr.; Joseph Watson, San Saba, 6-2, 205, sr.; Fernando Villalobo, Gruver, 6-1, 280, sr.

Linebackers – Josh Ackley, Grapeland, 5-11, 175, sr.; Nolan Bayer, Muenster, 6-0, 185, sr.; Jax Bellar, Baird, 5-11, 185, sr.; Dylan Briggs, Archer City, 5-10, 185, jr.; Shea Buckaloo, Alvord, 6-3, 195, sr. Chandler Buntyn, Mason, 5-10, 185, sr.; Collin Bujnoch, Shiner, sr.; Vicente Cabrera, Weimar, 5-11, 180, jr.; Ricky Gavirio, Gruver, jr.; Jacob Haschke, Vega, 5-10, 170, sr.; Houston Heck, Panhandle, 5-11, 190, jr.; Kenyon Hedrick, Chico, jr.; Sterling Henderson, Farwell,6-3, 270, sr.; Bryan Hinojosa, La Villa, 5-9, 190, sr.; Jaakan Jurecek, Eldorado, 6-1, 172, jr.; Cayle Irvin, Alto, 6-0, 220, jr.; Kaden Marshall, Sundown, 6-0, 175, jr.; Lane Nevlud, Shiner, 5-11, 210, sr.; Juan Carlos Quintero, Stratford, 5-10, 175, sr.; Tonny Sanchez, Mart, 5-9, 170, jr.; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-2, 180, soph.; Terrence Smith, Leon, 5-8, 190, sr.; Curtis Stanford, Leon, 6-0, 190, jr.; Harmon West, Alto, 5-2, 200, jr.; Brody Williams, Sanford-Fritch, 5-8, 175, sr.; Kyler Vernon, Evadale, 5-11, 195, jr.

Defensive backs – Gunner Adams, McCamey, 5-9, 175, sr.; Kristopher Creel, Brackett, 5-6, 160, jr.; Roland Davis, Centerville, 5-9, 160, sr.; Mark Gaitan, Charlotte, 5-9, 145, sr.; Wade Halterman, Wink, 6-4, 175, sr.; Jeffery Jefferson, West Texas, sr.; Ulises Murillo, Granger, 5-10, 190, sr.; Jacob Owen, Linden-Kildare, 5-11, 180, sr.; Ramon Reyes, Farwell, 5-10, 130, sr.; Iuden Romero, Stratford, 5-6, 160, jr.; Garrett Siegert, Seymour, 5-11, 178, sr.; Brandon Silva, Three Rivers, 5-9, 155, sr.; Trent Sons, Evadale, 5-6, 150, sr. Donyai Taylor, Shiner, 6-1, 197, jr.

Punter – Parker Moye, Evadale, 6-2, 260, sr.

Utility – Carson Fuentes, McCamey, 6-0, 180, sr.; Reed Roewe, Haskell, 6-0, 180, sr.

Kick returners – Ramon Manrriquez, Frost, 5-8, 175, soph.; Grant Nemeth, Santo, 6-0, 165, jr.; Jevon Williams, Hamlin, 5-9, 165, jr.

TSWA Class 6A All-state football 2018

TSWA Class 5A All-state football 2018

TSWA Class 4A all-state football 2018

TSWA Class 3A All-state football 2018