TSWA Class 6A All-state football 2018

Last in a series of five

King, Lister earn players of the year

BRYAN – Longview quarterback Haynes King and defensive back Jephaniah Lister are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 6A Football Team.

King passed for 3,665 yards with 33 touchdowns and only four interceptions. He also rushed for 568 yards and eight scores. Lister had 135 tackles and broke up five passes. The seniors helped Longview go 16-0 and win the Division II state title.

FIRST TEAM

Offense

Tackles – Kenyon Green, Humble Atascocita, 6-5, 325, sr.; (tie) Marcus Harry, Longview, 6-3, 250, sr.; Andrew Coker, Katy Taylor, 6-5, 310, sr.

Center – Blake Webster, Austin Westlake, 6-0. 245, sr.

Guards – EJ Ndoma-Ogar, Allen, 6-3, 328, sr.; Dawson Reynolds, Odessa Permian,6-3, 310,  sr.

Wide Receivers – Kamden Perry, Longview, 5-11, 180, sr.; (tie) Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 195, Jr.; Garrett Wilson, Lake Travis, 6-0, 178, sr.

Tight end – Jalen Wydermyer, Dickinson, 6-5, 240, sr.

Quarterback – Haynes King, Longview, 6-3, 185, jr.

Running Backs – Zach Evans, Galena Park North Shore, 6-0, 205, jr.; T.J. McDaniel, Southlake Carroll, 5-11, 195, Sr.; R.J. Smith, Katy Tompkins, 6-0, 175, jr.

Fullback – Jessie Anderson, Longview, 5-10, 235, sr.

Place-kicker – Caden Davis, Coppell, 6-2, 186, sr.

All-purpose – Ryan O’Keefe, Round Rock 5-10, 170, sr.

Defense

Linemen – LB Moore, Amarillo Tascosa, 6-4, 220, jr.; Jordan Revels, Galena Park North Shore, 5-11, 245, sr.; DeMarvin Leal, Converse Judson, 6-6, 280, sr.; (tie) Aaron Alvarez, PSJA North, 6-0, 210. Jr.; Kamauja Kenny, Duncanville, 6-2, 240, sr.

Linebackers – Marcus Johnson, Waco Midway, 5-11, 220, sr.; Smith Essman, Midland, 5-10, 195, sr.; Jose Cruz, Brownsville Hanna, 5-7, 170, sr.; Daemian Gray, Amarillo Tascosa, 6-0, 190, sr.

Defensive backs – Braylen Brooks, Garland Sachse, 5-10, 170,  sr.; Jephaniah Lister, Longview, 5-9, 175, sr.; Brandon White, Amarillo Tascosa, 6-2, 175, sr.; (tie) Ty DeArman, Arlington Bowie, 6-0, 190, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-1, 175, soph.; Keyon Shannon, Haltom, 5-11, 180, sr.

Punter – Xavier Martinez, Hays, 5-11, 175, sr.

Kick returner – Denver Holman, Belton, 5-10, 165, sr.

Utility – Marcel Brooks, Flower Mound Marcus, 6-3, 195, sr.

Offensive Player of the Year  – King, Longview.

Defensive Player of the Year – Lister, Longview

Coach of the Year – John King, Longview

SECOND TEAM

Offense

Tackles – Tyler Johnson, Oak Ridge, 6-5, 314, sr.; (tie) Landon Peterson, Odessa Permian, 6-6, 265, sr.; Colton Cates, Amarillo Tascosa, 6-0, 240, sr.

Center – Graham Lakin, Cy-Fair, 6-4, 250, sr.

Guards – Cameron Hataway, Southlake Carroll, 6-0, 270, sr.; Logan Parr, SA O’Connor, 6-4, 280, jr.

Wide Receivers – Jordan Kerley, Round Rock McNeil, 6-2, 185, sr.; Jaylen Ellis, Round Rock Cedar Ridge, 6-1, 185, sr.

Tight end –  Oscar Cardenas, Brandeis, 6-4, 255, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, Galena Park North Shore, 5-11, 190, soph.

Running Backs – Robert McGrue, Beaumont West Brook, 5-8, 180, sr.;  Aaron Dumas, EP Americas, 5-10, 183, soph.; (tie) James Fullbright, Waco Midway, 6-0, 190, sr.; Deondrick Glass, Katy, 5-11, 205, sr.

Fullback – Jordan Shelton, Fort Bend Kempner, 5-8, 185, sr.

Place-kicker – Griffin Kell, Arlington, 6-1, 170, sr.

All-purpose – Deonte Simpson, Beaumont West Brook, 6-1, 191, sr.

Defense
Linemen – Tony Bradford, North Shore, 6-2, 265, sr.; Moises Rocha, Eagle Pass, 6-0, sr.; Jaylon Allen, Longview, 5-11, 245,  sr.; David Neil, Austin Westlake, 6-3, 250, sr.

Linebackers – David Kypuros, Eagle Pass, 6-2, 205, sr.; Jake Ehlinger, Austin Westlake, 6-1, 220, sr.; Kevin Wood, Converse Judson, 6-0, 190, sr.; (tie) Preston Forney, Southlake Carroll, 6-2, 217, jr.; Gavon Lange, Haltom, 5-10, 185, jr.

Defensive backs – Chase Stell, Odessa Permian, 5-10, 185, jr.; Darrel Hawkins, Beaumont West Brook, 6-0, 198, sr.; Chris Thompson, Duncanville, 6-2, 195, jr.; Stacy Brown, Duncanville, 6-2, 194, sr.

Punter – Alan Lerma, C.E. King, 5-9, 170, sr.

Kick returner – Alex Hogan, Houston Lamar, 6-0, 180, sr.

Utility – Ainias Smith, FB Dulles, 5-10, 180, sr.

THIRD TEAM

Offense

Tackles – Courtland Ford, Cedar Hill, 6-6, 295, jr.; (tie) Henry Mossberg, Southlake Carroll, 6-3, 295, sr.; Thalen Robinson, Arlington Bowie, 6-6, 315, sr.

Center – Matthew Sanders, Austin Vandegrift, 6-1, 250, sr.

Guards – Brannon Brown, SA O’Connor, 6-5, 305, sr.; (tie) Josh Echeverria, Waco Midway, 6-5, 315, sr.; James Taylor, North Shore, 6-0, 330, sr.

Wide Receivers – Kyle Eaves, Lake Travis, 5-11, 160, jr.;Theo Wease, Allen, 6-3,220, sr.

Tight end – Baylor Jordan, Hays, 6-3, 230, sr.

Quarterback – Hudson Card, Lake Travis, 6-2, 170, jr.

Running Backs – King Doerue, Amarillo Tascosa, 6-0, 207, sr.; Jaylin Hastings, SA Jay, 5-8, 181, sr.; Josh Traylor, Midland Lee, 5-8, 180, sr.

Fullback – Eddie Villarreal, La Joya, 5-10, 215, jr.

Place-kicker – Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, jr.

All-purpose – Justin Hammond, Odessa Permian, 6-0, 173, sr.

Defense

Linemen – Omar Darame, Arlington Sam Houston, 6-4, 255,  sr.; T.J. Franklin, Temple, 6-6, 230, sr.; Hunter Spears, Garland Sachse, 6-5, 290, sr.; (tie) Braedon Mowry, Katy Taylor, 6-4, 225, sr.; De’Braylon Carroll, Duncanville, 6-0, 285, sr.

Linebackers – Corey Flagg, Galena Park North Shore, 6-0, 205,  jr.; Marco Olivas, Fossil Ridge, 6-2, 200, sr.; Michael Parrish, Southlake Carroll, 6-0, 210, sr.; Landon Roque, Dickinson, 6-0, 210, sr.

Defensive backs – Marcus Banks, Dekaney, 6-1, 170, sr.; Trevious Hodges, Waco Midway, 5-9, 173, sr.; Jonathan McGill, Coppell, 5-9, 175, sr.; Myles Heard, FB Dulles, 5-11, 195, sr.

Punter – Robert Amador, McAllen, 6-2, 220, jr.

Kick returner – Deonte Simpson, Beaumont West Brook, 6-1, 191, sr.

Utility – RJ Mickens, Southlake Carroll, 6-1, 190, jr.

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles – John Basaldua, Converse Judson, 6-2, 240, sr.; Cole Birmingham, Katy, 6-5, 290, sr.; Jayden Borjas, Edinburg Vela, 6-5, 280, sr.;  Dawayne Brown, Cedar Ridge, 6-3, 280, sr.; Anselmo De Leon, United South, 6-0, 275, sr.; Jose Juan Garcia, Laredo United, 6-1, 260, sr.; Brock Gunderson, Cypress Woods, 6-4, 295, sr.; Beaux Limmer, Tyler Lee, 6-4, 275, sr.; McKade Mettauer, The Woodlands, 6-5, 285, sr.; Wesley Ndago, Waco Midway, 6-2, 285, sr.; Jackson Tucker, Haltom, 6-1, 240, soph.  Quintyn Walls, Arlington, 6-4, 275, sr.; Chad Wolf, Lake Travis, 6-3, 275, sr.

Center – Eric Cisneros, Midland, 6-1, 290, jr.; Brandon Garcia, Hays, 6-1, 295, sr.; Mario Reyes, SA Brennan, sr.

Guards – Justice Cardenas, Katy Tompkins, 6-5, 320, sr.; Mykel Estrello, Haltom, 6-1, 290, sr.; Pedro Garcia, Laredo Alexander, 6-0, 265, jr.; Alexis Gil, Weslaco East, sr.; Carlos Gonzalez, Laredo United, 6-3, 280, jr.

Wide Receivers – Jaelen Anderson, Plano East, 6-3, 180, sr.; Trejan Bridges, Lewisville Hebron, 6-1, 184,  sr.; Anthony Brown, Belton, 6-0, 170, sr.; Trey Cleveland , Arlington, 6-3, 185, sr.; Daniel Enriquez, Edinburg Vela, 6-0, 185, sr.; Miguel Flores, PSJA, 5-6, 135, jr.; Loic Fouonji, Midland Lee, 6-4, 189,  jr.  Marco Guajardo, PSJA, 5-8, 160, jr.; Darryl Harris, Dickinson, 6-3, 185, jr.; Tyler Hudson, Klein Oak, 6-2, 176, sr.; Julian Johnson, Haltom, 6-0, 165, sr.; Mason Mangum, Austin Westlake, 6-0, 170, jr.; Decorian Mitchell, Haltom, 5-11, 146, sr.; Jorge Murillo, Laredo United, 5-11, 185, sr.; Donovan Ollie, Wylie, 6-4, 215, sr.; Jordan Smith, SA Brennan, 6-2, 200, sr.; Parker Washington, Fort Bend Travis,  6-0, 190, jr.

Tight ends – Ben Koch, Austin High School, 6-4, 240, sr.;Trevor Troy, Copperas Cove, 6-5, 220, sr.

Quarterbacks – Taylor Anderson, Austin Westlake, 5-11, 175, sr.; Jordan Battles, SA Brandeis, 6-0, 180, soph.  Michael Black, Haltom, 6-0, 172, sr.; Mike Chandler II, Converse Judson, 180, jr.; Jacob Clark, Rockwall, 6-5, 210, sr.; Jack Dawson, Arlington Lamar, 6-0, 187, jr.; L’Ravien Elia, Beaumont West Brook, 6-0, 189, sr.; Velton Gardner, Dallas Skyline, 5-10, 190, sr.; Jermaine Givens, Mesquite Horn, 6-0, 190, sr.; Dante Heaggans, SA Madison, 6-1, 175, sr.; Ja’Quinden Jackson, Duncanville, 6-2, 200, jr.; Brandon Mallory, Plano East, 6-3, 210, sr.; Joseph Plunk, Amarillo Tascosa, 5-9, 170, jr.; Raymond Richardson, Jersey Village, 6-0, 170, sr.; Jahari Rogers, Arlington, 6-0, 175, jr.; Grant Tisdale, Allen, 6-1, 205, sr.; Shun’Darion Ward, DeSoto, 6-1, 190, sr.

Running Backs – Ulysses Bentley, Houston King, 5-10, 195, sr.; Caleb Gerber, EP Pebble Hills, 5-10, 170, sr.; Jerry Gonzalez, Laredo United, 5-10, 175, sr.; Jacorey Howard, Aldine, 6-0, 200, sr.; Pierce Hudgens, Flower Mound, 6-0, 205,  jr.; Cesar Mancias, Brownsville Hanna, 5-8, 170, sr.; Sincere McCormick, Judson, 5-11, 190, sr.; Justin Rodriguez, SA Johnson, 5-8, 180, jr.; Isaiah Smallwood, Vandegrift, 6-0, 215, sr.; Campbell Speights, McAllen Memorial, 5-10, 180, jr.; Brandon Theus, Euless Trinity, 6-0, 219, sr.; Michael Wiley, Houston Strake Jesuit, 5-10, 165, sr.;  Ed Williams, Odessa Permian, 5-9, 185, sr.; Jordan Williams, Arlington Lamar, 5-8, 144, sr.; Deuce Vaughn, Round Rock Cedar Ridge, 5-7, 170, sr.

Fullbacks – Cameron Galiher, Dickinson, 6-3, 210, sr.;  Kris Morris, Pasadena Dobie, 5-10, 190, sr.

Place-kickers – Andre Baud, Houston Strake Jesuit, 5-11, 200, sr.; Gino Garcia, Richardson Pearce, sr.; Richard Garcia, Mesquite Horn, 5-11, 155, sr.; Gabriel Lozano, Austin Westlake, 6-1, 170, sr.; Mason Reid, Smithson Valley, sr.

All-purpose – Karson Valverde, Kerrville Tivy, 5-11, 155, sr.

Defense

Linemen – Tunmise Adeleye, Katy Tompkins, 6-4, 255, Soph.; Brandon Esteves, Brownsville Hanna, 5-9, 210, jr.; Jamie Ferguson, SA Madison, 6-1, 215, sr.; Avelino Garcia Jr., San Benito, 5-10, 200, sr.; Antonio Greer, Arlington Bowie, 6-1, 250, sr.; Pryson Greer, SA O’Connor, 6-1, 280,  jr.; Chance Hill, Flower Mound, 6-5, 220, sr.; Trevon Johnson, Houston Lamar, 6-2, 250, sr.; Jarred Jones, Cypress Ranch, 5-11, 255, sr.; Matt Jones, Odessa Permian, 6-3, 230, sr.; Jevon Leon, Alief Hastings, 6-2, 245, sr.; DeVere Levelston, DeSoto, 6-4, 255, sr.; Christopher Martinez, Laredo United, 6-1, 250, sr.; Romeo Martinez, Midland Lee, 6-3, 270, sr.;  X’Zavion McDonald, Arlington, 6-1, 220, sr.; Xavier Ross, Cedar Hill, 6-3, 285, sr.; Sau Saafi, Euless Trinity, 6-0, 262, sr.;  Bryson Stewart, Ridge Point, 6-2, 240, jr.; Kaleb Wenson, Lake Travis, 6-2, 275, sr.; Caleb Williams, SA Warren, sr.; Edgerrin Williams, Round Rock Cedar Ridge, 6-2, 225, sr.

Linebackers – Tanner Adams, Odessa Permian, 5-1, 215, sr.; Chike Anigbogu, Ridge Point, 5-10, 190. sr.; CJ Barlow, Katy Tompkins, 6-0, 215, sr.; Farley Bevil, New Braunfels, sr.; Uzochukwu Ebinama, North Garland, 6-0, 190, sr.; David Gbenda, Katy Cinco Ranch, 6-0, 206, sr.; Charlie Gonzales, Midland Lee, 6-2, 235, jr.; Quavon Grant, Mesquite Horn, 5-10, 200, jr.; Chris Ingram, Killeen, 5-8, 195, sr.; Spencer Jones, Austin Vandegrift, 6-1, 220, sr.; Shamar Morton, Euless Trinity, 6-0, 176, sr.; Carter Norrie, Lewisville Hebron, 6-0, 205, jr.; Santino Palizo, Laredo Alexander, 5-9, 210, sr.; Walker Polk, Coppell, 6-1, 220, fr.; Bryce Robinson, Garland Sachse, 6-1, 225, sr.; Maui Trevino, Lake Travis, 5-11, 198, jr.;  Nick Villarreal, Lake Travis, 5-11, 188, jr.; Josh White, Cypress Creek, 6-1, 197, jr.; Anziah Williams, SA Brennan, 6-2, 195, sr.; Jahari Williams, Haltom, 6-0, 200 sr.

Defensive backs – Larry Cooper, Mesquite Horn, 5-11, 190, sr.; Chace Cromartie, Steele, 6-0, 180, sr.; Donnie Ethridge, Laredo Alexander, 5-10, 180, sr.; Braden Hay, Katy Taylor, 6-1, 180, jr.; Hunter Henry, Lake Travis, 6-1, 201, sr.; Alex Hogan, Houston Lamar, 6-0, 180, sr.; Jamal Morris, Fort Bend Bush, 6-2.5, 198, sr.;  Parker Nall, Waco Midway, 6-0, 180, sr.; Cameron Oliver, Fort Bend Travis, 6-1, 160, soph.; Anfernee Orji, Rockwall, 6-1, 197, sr.; Hunter Rangel, Cy-Fair, 5-8, 165, sr.; Seven Sanchez, PSJA North, 5-10, 178, jr.;  Andres Sustaeta, Brownsville Hanna, 5-10, 160, sr.; Karl Taylor, Midland Lee, 6-1, 180, jr.; Christian Tschauner, Odessa Permian,6-0, 185, sr.; Frank Wilson IV, SA Brandeis, jr.; Austin Winfield, The Woodlands, 5-5, 155, sr.;  Rashad Wisdom, Converse Judson, 5-10, 200, sr.

Kick returners – Daniel Enriquez, Edinburg Vela, 6-0, 185, sr.; Tyler Hudson, Klein Oak, 6-2, 176, sr.; Charles McClure, Odessa, 5-10, 160, sr.; Kaden Meredith, Longview, 5-8, 185, soph.; Decorian Mitchell, Haltom, 5-11, 146, sr.; Karl Taylor, Midland Lee, 6-1 ,180, jr.

TSWA Class 5A All-state football 2018

TSWA Class 4A All-state football 2018

TSWA Class 3A All-state football 2018

TSWA Class 2A All-state football 2018