A&M Consolidated Tigers

FOOTBALL: 

A&M Consolidated Tigers

Head coach: Lee Fedora (186-60-1 overall; 19-5 at A&M Consolidated)

District — 10-5A Division II

2017 record — 9-3 (4-2 in 18-5A)

2017 playoffs — 5A Division II bi-district: Def. Whitehouse, 35-7; Area: Lost to Hutto, 24-21

State playoff appearances (36) — 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1947, 1948, 1951, 1953, 1958, 1960, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018

Returning lettermen — 21 (7 offensive, 5 defensive starters)

All-time record: 491-353-24

Playoff record: 44-32-1

 

10-5A Division II 

Week 1

Thursday, Aug. 30

  • Lamar Consolidated 42, Clements 14
  • A&M Consolidated 48,  Killeen Ellison 7

Friday, Aug. 31

  • Caney Creek 39, Lake Creek 13
  • Vidor 42, Montgomery 14
  • Buna 22, Cleveland 9
  • Huntsville 34,  Willis 24
  • Stafford 41, Paetow 14
  • Bastrop 46, Rudder 14

 

Week 2

Thursday, Sept. 6

  • Lamar Consolidated 27, Brazoswood 0
  • Paetow 24, Northbrook 7
  • Willis 37, Lake Creek 23

Friday, Sept. 7

  • A&M Consolidated 20, Bryan 0
  • Liberty 7, Cleveland 0
  • Huntsville 31, Port Neches-Groves 14
  • Barbers Hill 42, Montgomery 21
  • Elgin 51, Rudder 32

 

Week 3

Thursday, Sept. 13

  • Magnolia 42, Montgomery 14

Friday, Sept. 14

  • Lamar Consolidated 26, B.F. Terry 23
  • Paetow 30, FB Clements 28
  • Diboll 42, Cleveland 0
  • College Station 20,  Huntsville 7.
  • Fulshear 63, Lake Creek 39
  • Rudder 27, Navasota 7

 

Week 4

Friday, Sept. 21

  • A&M Consolidated 42, Leander Rouse 9

 

Week 5

Friday, Sept. 28

  • Huntsville 27, A&M Consolidated 7
  • Paetow 13, Cleveland 6
  • Lamar Consolidated 65, Lake Creek 21
  • Montgomery 46, Rudder 22

 

Week 6

Friday, Oct. 5

  • A&M Consolidated 39, Montgomery 6
  • Huntsville 84, Cleveland 0

Saturday, Oct. 6

  • Lake Creek 25, Paetow 7
  • Lamar Consolidated 35, Rudder 28

 

Week 7

Friday, Oct. 12

  • A&M Consolidated 34, Lamar Consolidated 28
  • Lake Creek 38, Cleveland 13
  • Huntsville 42, Montgomery 0.
  • Rudder 53, Paetow 14

 

Week 8

Thursday, Oct. 18

  • Huntsville 14, Lamar Consolidated 7

Friday, Oct. 19

  • Montgomery 52, Cleveland 21.
  • Rudder 61, Lake Creek 14

Saturday, Oct. 20

  • A&M Consolidated 48, Paetow 0

 

Week 9

Friday, Oct. 26

  • A&M Consolidated 76, Lake Creek 10
  • Rudder 52, Cleveland 10
  • Huntsville 48, Paetow 0
  • Montgomery 41, Lamar Consolidated 24

 

Week 10

Thursday, Nov. 1

  • A&M Consolidated 75, Rudder 21

Friday, Nov. 2

  • Lamar Consolidated 59, Cleveland 0
  • Huntsville 70, Lake Creek 7

Saturday, Nov. 3

  • Montgomery 21, Paetow 14

 

Week 11

Friday, Nov. 9

  • A&M Consolidated 77, Cleveland 7
  • Huntsville 50, Rudder 7
  • Montgomery 43, Lake Creek 20
  • Lamar Consolidated 48, Paetow 14

 

Week 12

Bi-district

  • Marshall 56,  Lamar Consolidated 14
  • Huntsville 47, Nacogdoches 7
  • A&M Consolidated 40, Whitehouse 12
  • Lindale 51, Montgomery 38

 

Week 13

Area

  • Huntsville 24, Manvel 10
  • Fort Bend Marshall 49, A&M Consolidated 31

 

Week 14

Regional

  • Huntsville 35, Marshall 34

 

Week 15

Quarterfinal

  • Fort Bend Marshall 47, Huntsville 43

 

Consol-Rudder meetings

2014

  • Oct. 31 – A&M Consolidated 57, Rudder 7

2015

  • Oct. 29 – A&M Consolidated 59, Rudder 19

2016

  • Nov. 4 – A&M Consolidated 59, Rudder 20

2017

  • Nov. 10 – A&M Consolidated 35, Rudder 7

2018

  • Nov. 1 — A&M Consolidated 75, Rudder 21

 

 

2018 Football Districts (with 2017 records)

 

Crosstown Showdown scores

 

VOLLEYBALL:

Class 5A bi-district

  • A&M Consolidated def. Montgomery, 25-18, 25-21, 17-25, 25-13

Area

  • A&M Consolidated def. Georgetown, 25-18, 25-15, 19-25, 25-16

Regional quarterfinal’

  • Kingwood Park def. A&M Consolidated, 25-18, 25-23, 25-12

Consol VB

 

CROSS COUNTRY: 

Consol cross country

Region III results

 

TEAM TENNIS:

AMC-Tiger-2018-Tennis-Schedule

A&M Consolidated team tennis returns to state

Tigers fall to Highland Park in state semifinal, 10-1

Consol team tennis
Competitors on A&M Consolidated’s Region III-5A champion team tennis squad are (left to right, back row) Ethan Pham, Neel Gopal, Filip Malik, John Davis Watson, Noah McGuffey, Hudson White, Luis Hurtado, Joey Tindall, Eric Gan, Zach Wang, Henning Schade, Sean Park, Bradley White and Coach Daniel Marshall. On the front row (L-R) are Coach Vicki Markowsky, Darce Markowsky, Hannah Schmid, Meredith Moore, Grace Gessner, Sloane Simmen, Natalia Cruz-Vespa, Kelly He, Michelle Wu and Neha Gopal.  Missing from the photo is Faith Wenck.

 

UIL State Team Tennis

Consol Team Tennis

UIL Class 5A playoff bracket

SWIMMING:

CONSOL SWIMMING

 

WRESTLING:

CONSOL WRESTLING

BASKETBALL:

Screen Shot 2018-10-16 at 8.37.39 AM

Consol boys bkb

Screen Shot 2018-12-02 at 10.36.05 PM

TABC basketball rankings (girls)

TABC basketball rankings (boys)

 

 BASEBALL:

CONSOL BASEBALL

 

A&M Consolidated Tiger athletics

Radio: Brazos Football

 

2 thoughts on “A&M Consolidated Tigers

Comments are closed.