TSWA Class 2A all-state baseball 2019

Holmes named 2A player of the year

Second in a series of six

BRYAN — Pitcher/outfielder Broch Holmes, who led Dallardsville Big Sandy to a state championship, is the Texas Sports Writers Association’s Class 2A baseball player of the year.

Holmes was 10-1 with a 0.92 earned run average for 36-4 Wildcats. Holmes also batted .529 with eight home runs and 53 RBI, walked 32 times and stole 29 bases.

CLASS 2A

FIRST TEAM

Pitchers – Brandon Hendrix, Dallardsville Big Sandy, sr.; Jared Kelley, Refugio, jr.; Kolby Parker, Shelbyville, jr.

Relief pitcher – Colten Hesseltine, Refugio, jr.

Catcher – Bowden Hooser, Crawford, sr.

First baseman – Nic Kunze, Linden-Kildare, jr.

Second baseman – Ethan Ramirez, Smyer, soph.

Shortstop – Graden Emmons, Dallardsville Big Sandy, sr.

Third baseman – Dylan Day, Sundown, jr.

Outfielders – Broch Holmes, Dallardsville Big Sandy, sr.; Preston Elam, Clarendon, sr.; (tie) Clay Barton, Weimar, sr.; Justin Lambright, Trenton, sr.

Designated hitter – Nathan Bales, Windthorst, sr.

Player of the year – Holmes, Dallardsville Big Sandy

Coach of the year – Jacob Hooker, Dallardsville Big Sandy

 

SECOND TEAM

Pitchers – Reid Taylor, Woden, jr.; Dylan Frazier, Hawley, sr.; Otto Wofford, Mason, sr.

Relief pitcher – McKane Maxwell, Dallardsville Big Sandy, sr.

Catcher – (tie) Brody Black, Sundown, sr.; Garrett Lilley, Dallardsville Big Sandy, sr.

First baseman – (tie) Baylor Augustus, Rivercrest, sr.; Aaron Kohring, Burton, sr.

Second baseman – (tie) Brady Branson, Hale Center, sr.; Noah Elam, Clarendon, sr.; Carson Fuentes, McCamey, sr.

Shortstop – (tie) Austin Ochoa, Refugio, jr.; Chase Keeton, Valley Mills, sr.

Third baseman – Bryan Duff, Dallardsville Big Sandy, sr.

Outfielders – Omar Ortega, Bland, sr.; Brady Blue, Kerens, sr.; Garrett Hewitt, Hawley, sr.

Designated hitter – Khristian Goree, Woden, sr.

 

THIRD TEAM

Pitchers – Jacob Owen, Linden-Kildare, sr.; Zach Conde, Hawkins, soph.; Cade Neve, Albany, soph.

Relief pitcher – Mason Johnson, Linden-Kildare, soph.

Catcher – Jagger Vaughn, Iola, sr.

First baseman – Landry Bruce, Crawford, sr.

Second baseman – Cy Belcher, Windthorst, soph.

Shortstop – (tie) Conner Byrd, Archer City, sr.; Cole Ferguson, Shelbyville, sr.

Third baseman – (tie) Elijah Degrate, Valley Mills, jr.; Michael Falcon, Brackettville, jr.

Outfielders – Joshua Martin, Como Pickton, sr.; Garrett Pearson, Crawford, soph.; Bryn Roberts, Iola, sr.

Designated hitter – Caden Leschber, Thrall, jr.

 

HONORABLE MENTION

Pitchers – Alex Aparico, Cushing, sr.; Cy Belcher, Windthorst, soph.; Brayden Benson, Santo, jr.; Justin Castillo, Hale Center, soph.; Cody Daily, Center Point, jr.; Broch Holmes, Dallardsville Big Sandy, sr.; Adyson Martin, Sabinal, sr.; Lane Powledge, DeLeon, soph.; Bryn Roberts, Iola, sr.; Steven Searcy, Riesel, sr.; Ben West, Albany, sr.

Relief pitchers – Joshua Dyer, Albany, sr.; Miguel Flores, Smyer, jr.; Kevin Yeager, DeLeon, sr.

Catchers – Colton Adams, Centerville, sr.; Ryan Ahearn, Leon, jr.; Ruben Cuellar, Ben Bolt, sr.; Sam McQuarry, Windthorst, sr.; Trey Schuler, Linden-Kildare, jr.; Abraham Van Gundy, Ralls, soph.

First basemen – McKane Maxwell, Dallardsville Big Sandy, sr.; Tyler Mikes, Shiner, sr.; Kyler Reed, New Deal, soph.

Second basemen –  Kaleb Camp, Iola, sr.; Chandler Dodge, Riesel, sr.; Scott Guzman, Thorndale, sr.; Tanner Seeley, New Deal, soph.

Shortstops – Dalton Alford, Linden-Kildare, sr.; Colton Bates, Windthorst, sr.; Jacob Bravo, Bosqueville, sr.; Cash Callahan, Burton, jr.; Zach Conde, Hawkins, sr.; Joshua Dyer, Albany, sr.; Channing Godwin, Bland, sr.; Keyshawn Johnson, Falls City, sr.’ Hunter Kloesel, Shiner, sr.; Zak Kunz, Weimar, sr.; Devin Lehnert, Shiner, jr.; Kolton Smith, Smyer, sr.; Zane Spinn, Holland, jr.; Jett Whitfield, New Deal, sr.; Otto Wofford, Mason, sr.; Kevin Yeager, DeLeon, sr.

Third basemen – Brady Branson, Hale Center, sr.; Tate Engel, Kerens, sr.; Kelan Hodges, DeLeon, sr.; Layton Reed, New Deal, sr.; Carlos Rodriguez, McCamey, jr.; Reid Taylor, Woden, jr.; Abel Van Gundy, Ralls, sr.

Outfielders – Brandon Hendrix, Dallardsville Big Sandy, sr.; Jordan Kelley, Refugio, fr.; Kelton Marek, Harper, jr.

Designated hitters – Josh Moore, Harper, soph.; Kolby Parker, Shelbyville, jr.

 

TSWA Class 6A all-state baseball 2019

TSWA Class 5A all-state baseball 2019

TSWA Class 4A all-state baseball 2019

TSWA Class 3A all-state baseball 2019

TSWA Class A all-state baseball 2019

 

Advertisements