AP Top 10 football — Oct. 17-20

Here is the schedule for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Oct. 18-20.

Class 6A

  1. Allen (7-0) beat Dallas Jesuit 43-14.
  2. Galena Park North Shore (7-0) beat Baytown Sterling 63-3.
  3. Converse Judson (6-0) beat Smithson Valley 28-0.
  4. Longview (7-0) beat Rockwall-Heath 48-10.
  5. Duncanville (7-0) beat Richardson Pearce 49-7.
  6. Southlake Carroll (7-0) beat Keller Fossil Ridge 47-26.
  7. Katy (6-1) beat Katy Seven Lakes 61-13.
  8. Austin Westlake (6-1) beat Del Valle 52-7.
  9. Lake Travis (5-1) idle.
  10. Klein Collins (7-1) lost to Klein 14-13.

Class 5A

  1. Aledo (7-0) beat Cleburne 56-20.
  2. Dallas Highland Park (7-0) beat Dallas Samuell 49-0.
  3. Denton Ryan (7-0) beat Carrollton Creekview 59-21.
  4. Fort Bend Marshall (8-0) beat Houston Sharpstown 55-0.
  5. Lufkin (6-1) beat Tomball 35-24.
  6. Frisco Lone Star (5-2) lost to Lewisville The Colony 21-14.
  7. Hutto (6-0) beat Cedar Park 65-21.
  8. Lubbock Cooper (7-0) beat WF Rider 27-7.
  9. Alvin Shadow Creek (6-0) beat Friendswood 27-19.
  10. College Station (6-1) beat Magnolia 41-38.

Class 4A

  1. Carthage (7-0) beat Tyler Chapel Hill 31-10.
  2. Argyle (7-0) beat Paris 34-26.
  3. Liberty Hill (5-1) beat Lampasas 55-26.
  4. Waco La Vega (5-2) beat Stephenville 32-15.
  5. Cuero (6-1) beat Llano 55-16.
  6. Midlothian Heritage (6-1) beat Athens 68-34.
  7. Sweeny (6-1) lost to Wharton 17-15.
  8. Texarkana Pleasant Grove (6-2) beat Gilmer 14-0.
  9. Stephenville (4-3) lost to Waco La Vega 32-15.
  10. Sealy (7-0) beat El Campo 34-14.

Class 3A

  1. Newton (6-0) beat Hemphill 65-20.
  2. Gunter (8-0) beat WF City View 42-0.
  3. Childress (6-1) lost to Canadian 31-30.
  4. New London West Rusk (7-1) lost to Gladewater Sabine 23-7.
  5. Rockdale (5-2) lost to Troy 21-17.
  6. Goliad (6-1) beat Vanderbilt Industrial 44-6.
  7. Brock (6-1) beat Whitesboro 34-29.
  8. Canadian (6-1) beat Childress 31-30.
  9. Lexington (5-2) lost to Clifton 27-19.
  10. Gladewater (6-1) idle.

Class 2A

  1. Mason (7-0) beat Junction 41-7.
  2. Wellington (7-0) beat Munday 60-0.
  3. Mart (6-1) beat Wortham 62-0.
  4. Shiner (7-1) beat Weimar 48-6.
  5. New Deal (6-0) beat Floydada 62-40.
  6. Falls City (7-0) beat Runge 66-19.
  7. Muenster (6-1) idle.
  8. Price Carlisle (7-0) beat Alto 55-12.
  9. Refugio (5-2) beat Freer 77-0.
  10. Stamford (7-1) beat Winters 49-30.

 

 

Advertisements