TSWA Class 6A all-state baseball 2022

Last in a series of six

BRYAN – Southlake Carroll pitcher Griffin Herring was the player of the year honors on the Blue Bell/Texas Sports Writers Association’s Class 6A all-state baseball team.

Herring was 13-1 with a 0.24 earned run average in leading the Dragons to the state title. The LSU commit struck out 145 in 87 innings. He had a stretch of 47.1  scoreless innings and was 6-0 in the postseason.

Here is the Blue Bell/Texas Sports Writers Association’s Class 6A all-state baseball team:

FIRST TEAM

Pitchers – Griffin Herring, Southlake Carroll, sr.; Aidan Coleman, San Antonio Reagan, jr.; Kellen Gradisar, Fort Bend Ridge Point, jr.

Reliever – Will Boylan, Coppell, sr. 

Catcher – (tie) Caleb Boswell, Odessa Permian, jr.; Evan Aslaksen, Clear Falls, sr.

First baseman – Cole Johnson, Lake Travis, jr.

Second baseman – Marco Villanueva, Laredo Alexander, sr.

Shortstop – Jett Williams, Rockwall-Heath, sr.

Third baseman – Ciro Benavides, Laredo Alexander, sr.

Outfielders – Jace LaViolette, Katy Tompkins, sr.; Kasen Wells, Smithson Valley, sr.; (tie) Britton Moore, San Antonio Reagan, sr.; Trey Duffield, Houston Strake Jesuit, sr.

Designated hitter – Owen Proksch, Southlake Carroll, sr.

Player of the year – Herring, Southlakee Carroll

Coach of the year – Larry Vucan, Southlake Carroll

SECOND TEAM

Pitchers – Gabriel Cook, San Antonio Stevens, jr.; Tate Evans, Flower Mound Marcus, sr.; Johnny Lowe, Rockwall-Heath, sr.

Reliever – Magnus Nelson, Austin Westlake, jr.

Catcher – (tie) Julius Ramirez, PSJA, jr.; Dillon Lopez, San Antonio O’Connor, jr.  

First baseman – Jack Little, Katy Tompkins, sr.

Second baseman – David Medina, Aldine MacArthur, jr.

Shortstop – Wilson Woodcox, Houston Lamar, sr.

Third baseman – (tie) Ridge Morgan, Round Rock Westwood, soph.; Mike Dattalo, Keller, sr.

Outfielders – Christian Fernandez, South Grand Prairie, sr.; Matthew Brooks, Round Rock Cedar Ridge, sr.; Stone Gomez, Weslaco, soph.

Designated hitter – (tie) Charlie Atkinson, Cinco Ranch, jr.; Vinny Cano, PSJA, soph.

THIRD TEAM

Pitchers – Lucas Moore, Katy, jr.; Brayden Sharp, The Woodlands, jr.; (tie) Cade Crossland, Rockwall, sr.; Trevor Esparza, Katy Tompkins, sr.

Reliever – Grady Moore, Weatherford, sr.

Catcher – Conner Bennett, Oak Ridge, jr.

First baseman – (tie) Travis Bragg, Clear Falls, sr.; Chase Shores, Midland Legacy, sr.; Dayton Tockey, Weatherford, sr. 

Second baseman – Fisher Polydoroff, Keller, soph.

Shortstop – (tie) Ryne Farber, San Antonio Johnson, jr.; Jalin Flores, San Antonio Brandeis, sr.; Chae Mora, Tomball, sr.

Third baseman – (tie) Juan Guzman, Alvin Shadow Creek, sr.; Riley Nelson, Trophy Club Byron Nelson, sr.

Outfielders – Jake Duer, Flower Mound Marcus, sr.; Viggo Lopez, PSJA, sr.; Kayson Cunningham, San Antonio Johnson, fr.

Designated hitter – Zach Spradling, Hays Consolidated, sr.

HONORABLE MENTION

Pitchers – Tim Arguello, Smithson Valley, sr.; Alec Beversdorf, Clear Falls, jr.; Lucas Davenport, Prosper, sr.; Zach Erdman, Keller, sr.; Charlie Feris, Cypress Ranch, sr.; Caden Ferraro, Pearland, jr.; Joey Gamez, Laredo Nixon, sr.; J.C. Gutierrez, La Joya, sr.; Collin McKinney, Clear Creek, sr.; Hayden Morris, Oak Ridge, jr.; Adrian Najar, South Grand Prairie, sr.; Hunter Nichols, Ridge Point, sr.; Brian Panneton, Tomball Memorial, sr.; Alex Renfrow, Cypress Ranch, sr.; Mason Ruiz, Bryan, sr.; Garrett Stratton, Houston Strake Jesuit, sr.; Adam Troy, Summer Creek, sr.; Preston Watkins, Deer Park, sr.

Catchers – Brayden Buchanan, Vandegrift, jr.; Easton Carmichael, Prosper, sr.; Ethan Gonzalez, Smithson Valley, jr.; Trace Holcomb, Weatherford, sr.; Hudson Hutcheson, Wolfforth Frenship, soph.; Grant Simpson, Keller, sr.; Mac Rose, Rockwall, jr.; Tanner Wells, Harker Heights, sr.

First basemen – Keegan Handal, Tomball, sr.; Joshua Ibe, Cypress Ranch, sr.; Carter Olson, Mansfield Lake Ridge, sr.; Armani Raygoza, El Paso Americas, sr.; Noah Wilson, Cy-Fair, sr.; Travis Vlasek, Ridge Point, jr.

Second basemen – Ryan Black, Mansfield Lake Ridge, sr.; Chase Bourgeois, Clear Falls, sr.; Caleb Castle, Clear Lake, sr.; Alex Dunegan, Cy-Fair, sr.; Logan Elefson, The Woodlands, jr.; Jackson Harrell, Vista Ridge, jr.; Zachary Jimenez, San Antonio Johnson, sr.

Shortstops – Christopher Casares, Weslaco, sr.; Easton Culp, Harker Heights, sr.; Jaden Flores, Garland Naaman Forest, sr.; Matthew Gula, Round Rock Westwood, sr.; Kaeden Kent, Lake Travis, sr.; Ethan Mendoza, Southlake Carroll, jr.; Josh Munoz, Los Fresnos, jr.; Brayden Randle, Rockwall, jr.; Clay Richardson, Houston Strake Jesuit, jr.; Antonelli Savattere, Rowlett, sr.; Anthony Silva, San Antonio Clark, sr.; Justin Vossos, Ridge Point, sr.

Third basemen – Jason Flores, Garland Naaman Forest, soph.; Dylan Garcia, Weslaco, jr.; Isaac Herrera, El Paso Eastwood, sr.; Jayson Jones, Denton Braswell, sr.; Mateo Lamas, Spring Westfield, sr.; Gavin Rutherford, Cinco Ranch, jr.

Outfielders – Aiden Baumann, New Braunfels, sr.; Brody Boushey, Prosper, sr.; Nolan Bushko, Eaton, sr.; Rocco Garza-Gongora, Laredo Alexander, sr.; Kendall George, Humble Atascosita, jr.; Blake Hansen, Cinco Ranch, sr.; Dasan Harris, Plano East, jr.; Xavier Hirsch, Mansfield, sr.; Jaxon Kirkhuff, Rowlett, sr.; Coldon Kiser, Frenship, sr.; Braylon Payne, Fort Bend Elkins, soph.; Luke Sasser, San Antonio Reagan, jr.; Caden Sorrell, Flower Mound Marcus, jr.; Gabe Watson, Waco Midway, sr.; Jake Williams, Weatherford, sr. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s