Friday’s UIL State Track 2019

close-up-field-grass-1127120.jpgFriday’s schedule — May 10

 5A girls pole vault — 8 a.m.

Makenna Calliham, A&M Consolidated
Vault order: 9; seed: tied for 4th
Region III-5A vault: 11-6

Jaydn Rhodes-Cruse, A&M Consolidated
Vault order: 5; seed: 6th
Region III-5A vault: 11-0
5A state record: Nastassja Campbell, New Caney, 13-9 (2018)

3A girls 3,200 — 8:40 a.m.

Natalie Philipello, Franklin
Lane: 4; seed: 4th
Region III-3A time: 11:38.02
3A state record: Jody Dunston, Blooming Grove, 10:50.94 (1983)

3A boys 3,200 — 9 a.m.

Randy Canady, Groesbeck
Lane: 6; seed: 8th
Region III-3A time: 10:04.76
3A state record: Jeffrey Butts, Whitesboro, 9:18.73 (2016)

1A girls pole vault — 10:30 a.m.

Brandi Caffey, Dime Box
Vault order: 2; seed: 2nd
Region IV-1A vault: 10-0
1A state record: Celsey Randolph, Waller Valley, 11-6 (2013)

 5A boys shot put — 11:30 a.m.

Melvin Martin, Corsicana
Shot put order: 2; seed: 5th
Region II-5A shot put: 55-3 ¼

Kevin Kindt, Rudder
Shot put order: 1; seed: 6th
Region III-5A shot put: 54-4 ¼
5A state record: Lucas Mireles, Corpus Christi Calallen, 66-11 ½ (2002)

1A girls high jump — 12:30 p.m.

Amaya Brown, Coolidge
Jump order: 7; seed: tied for 2nd
Region IV-1A jump: 5-3
1A state record: Rylee Henning, Aquilla; Gentrye Munden, Blum, 5-4 (2018)

5A boys pole vault — 1 p.m.

Gabe Gilfillan, Corsicana
Vault order: 5; seed: 5th
Region II-5A vault: 15-9

Reid Foster, A&M Consolidated
Vault order: 8; seed: tied for 7th
Region III-5A vault: 14-6
5A state record: Sage Thomas, Wolfforth Frenship, 17-6 ½ (2000)

 3A boys triple jump — 1:15 p.m.

Kadrian Hammond, Cameron
Jump order: 8; seed: 8th
Region III-3A jump: 45-1 ¾
3A state record: Chris Carter, Hearne, 50-10 ½ (2007)

3A boys discus — 2 p.m.

Callyn Harris, Cameron
Throw order: 3; seed: 9th
Region III-3A throw: 139-5
3A state record: Matt McKinney, Refugio, 200-7 (2000)

1A boys triple jump — 3 p.m.

Key’Undre Davis, Oakwood
Jump order: 3; seed: 2nd
Region IV-1A jump: 43-6 ¼
1A state record: Jacobe Essary, Milford, 44-11 ¾

1A boys 4×100 relay — 5:30 p.m.

Coolidge (Colton Carter, Jordan Brown, Skyler Hayes, T.J. Hoover, Roderick Busby, Davion Mack)
Lane: 5; seed: 1st
Region IV-1A time: 43.70
1A state record: Water Valley, 43.13 (2015)
— Tyler Simmons, Jeremy Jackson, Kade York, Cody Zuniga —

3A boys 4×100 relay — 5:30 p.m.

Rockdale (Cam’Ron Valdez, Will Storey, Quashon Crawford, Kesean Raven, Ethan Hughes, Levi Baggerly)
Lane: 9; seed: 7th
Region III-3A time: 43.18
3A state record: Kerens, 41.13 (2006)
— Byron Mitchell, Ontario Jefferson, Aaron Gooden, Fred Cumby —

5A boys 110 hurdles — 6:35 p.m.

Ryan Stapp, College Station
Lane: 8; seed: 3rd
Region III-5A time: 14.17
5A state record: Tony Brown, Beaumont Ozen, 13.40 (2013)

1A boys 100 — 7:05 p.m.

Jordan Brown, Coolidge
Lane: 1; seed: 6th
Region IV-1A time: 11.07
1A state record: Oscar Mathis, Paducah (2015); Chase Thompson, Rule, 10.88 (2018)

3A girls 100 — 7:05 p.m.

Brandi Drake, Cameron
Lane: 9; seed: 7th
Region III-3A time: 12.21
3A state record: Tiffany Green, Hamilton, 11.62 (2000)

3A boys 100 — 7:05 p.m.

Davion Bynaum, Cameron
Lane: 5; seed: 1st
Region III-3A time: 10.43
3A state record: Toya Jones, Refugio, 10.44 (1994)
Note: Only state meet times are recognized as state records

1A girls 4×200 relay — 7:45 p.m.

Coolidge (Nataezia Hatton, Tionna Kirven, Tamia Hoover, Amaya Brown, Sofia Ortiz, Jillian Ketscherousk)
Lane: 3; seed: 5th
Region IV-1A time: 1:51.52
1A state record: Burton, 1:46.66 (2015)
— Monica Patterson, Danielle Briscoe, Lareesa Pleasant, Kyeanna Kincade —

1A boys 4×200 relay — 7:45 p.m.

Oakwood (Jerimiah Sargent, Bastion Pickens, Ja’Koyious Jones, Cooper Edgemon, Key’Undre Davis, Zaid Jackson)
Lane: 3; seed: 3rd
Region IV-1A time: 1:32.61

Coolidge (Colton Carter, Juan Acevedo, Skyler Hayes, T.J. Hoover, Jordan Brown, Davion Mack)
Lane: 9; seed: 5th
Region IV-1A time: 1:32.90
1A state record: Turkey Valley, 1:30.82 (2018)
— Joe Carrera, Jayton Smith, Dax Allen, Juan Villarreal —

3A girls 4×200 relay — 7:45 p.m.

Lexington (Micah Villalobos, Elexus Cooper, Precious Speaks, Aaliyah McFarland, Mariah Washington, Mia Mireles)
Lane: 1; seed: 8th
Region III-3A time: 1:44.77
3A state record: Leonard, 1:30.06 (2017)
— Bridget Watson, Natalie Simmons, Jessi Bennett, Kelcie Simmons —

1A girls 200 — 9:25 p.m.

Tionna Kirven, Coolidge
Lane: 9; seed: 7th
Region IV-1A time: 26.66
1A state record: Keyunce Price, Burkeville, 25.78 (2017)

3A girls 200 — 9:25 p.m.

Brandi Drake, Cameron
Lane: 7; seed: 7th
Region III-3A time: 26.60
3A state record: Cynthia Tutus, Hamilton, 23.44 (1986)

3A boys 200 — 9:25 p.m.

Za’Korien Spikes, Cameron
Lane: 9; seed: 9th
Region III-3A time: 22.85
3A state record: Jason Hendrix, Tatum, 21.04 (1990); Toya Jones, Refugio, 21.04 (1994)

3A girls 1,600 — 9:55 p.m.

Natalie Philipello, Franklin
Lane: 8; seed: 8th
Region III-3A time: 5:38.70
3A state record: Loren Hodges, Paradise, 5:04.02 (2006)

3A boys 1,600 — 9:55 p.m.

Randy Canady, Groesbeck
Lane: 1; seed: 9th
Region III-3A time: 4:34.39
3A state record: Steve Rolison, Itasca, 4:12.84 (1993)

 

UIL State Track Meet 2019

Advertisements