AP Top 10 football — Aug. 30-Sept. 1

Here are the schedule and results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Aug. 30-Sept. 1.

Class 6A

  1. Allen (1-0) beat Mesquite Horn 40-0.
  2. Lake Travis (1-0) beat Arlington Martin 35-14.
  3. Katy (0-1) lost to Galena Park North Shore 35-21.
  4. Austin Westlake (1-0) beat Belton 38-17.
  5. Converse Judson (1-0) beat League City Clear Springs 46-28.
  6. Cypress Fairbanks (1-0) beat The Woodlands 27-7.
  7. Longview (1-0) beat Lufkin 35-28.
  8. Galena Park North Shore (1-0) beat Katy 35-21.
  9. Duncanville (1-0) beat Lancaster 34-0.
  10. Southlake Carroll (1-0) beat South Grand Prairie 25-8.

 

Class 5A

  1. Aledo (1-0) beat Denton Guyer 40-0.
  2. Dallas Highland Park (1-0) beat Rockwall 49-42.
  3. Lufkin (0-1) lost to Longview 35-28.
  4. Denton Ryan (1-0) beat Mesquite Poteet 28-14.
  5. Mansfield Legacy (0-1) lost to Jenks, Okla. 35-14.
  6. Manvel (1-0) beat Houston Clear Lake 42-6.
  7. College Station (1-0) beat Richmond Foster 42-38.
  8. Frisco Lone Star (1-0) beat N. Richland Hills Richland 42-2.
  9. Fort Bend Marshall (1-0) beat Aldine Eisenhower 28-21.
  10. Cedar Park (0-1) lost to Austin Vandegrift 29-13.

 

Class 4A

  1. Carthage (1-0) beat Jacksonville 61-20.
  2. Argyle (1-0) beat Stephenville 45-35.
  3. West Orange-Stark (0-1) lost to Nederland 19-18.
  4. Waco La Vega (1-0) beat Castroville Medina Valley 39-8.
  5. Stephenville (0-1) lost to Argyle 45-35.
  6. Cuero (1-0) beat Bay City 49-42.
  7. Gilmer (1-0) beat Atlanta 47-41.
  8. Texarkana Pleasant Grove (1-0) beat Paris 30-10.
  9. Kennedale (1-0) beat Decatur 55-7.
  10. Liberty Hill (1-0) beat Leander Glenn 49-21.

 

Class 3A

  1. Newton (1-0) beat Kirbyville 71-0.
  2. Brock (1-0) beat Brownwood 41-10.
  3. Canadian (1-0) beat Stinnett West Texas 35-6.
  4. Goliad (1-0) beat Columbus 60-7.
  5. Rockdale (0-1) lost to Giddings 17-16.
  6. Gunter (1-0) beat Daingerfield 27-14.
  7. Atlanta (0-1) lost to Gilmer 47-41.
  8. Childress (1-0) beat Bushland 41-37.
  9. Yoakum (0-1) lost to Boerne 47-27.
  10. Lexington (1-0) beat Burton 54-20.

 

Class 2A

  1. Refugio (1-0) beat El Maton Tidehaven 35-0.
  2. Mart (1-0) beat Bosqueville 67-12.
  3. Mason (1-0) beat Wall 27-21.
  4. Shiner (1-0) beat Hallettsville 21-0.
  5. Wellington (1-0) beat Frederick , Okla. 50-14.
  6. Muenster (1-0) beat Cache , Okla. 20-15.
  7. Burton (0-1) lost to Lexington 54-20.
  8. De Leon (1-0) beat Clyde 26-8.
  9. Albany (0-1) lost to Colorado City 32-13.
  10. Tenaha (0-1) lost to Troup 42-39.