TSWA Class 5A all-state baseball 2021

Fifth in a series of six

BRYAN, Texas — Gregory-Portland pitcher Malachi Lott and Barbers Hill shortstop Cameron Cauley shared player of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 5A all-state baseball team announced Friday.

Lott, who signed with the University of Houston, was 12-1 with a 0.97 earned run average and 133 strikeouts in 79 2/3 innings. Cauley, who signed with Texas Tech, batted .437 with six homers and 35 runs batted in to lead Barbers Hill to the state title.

Here is the Texas Sports Writers Association’s Class 5A all-state baseball team for the 2021 season.

First team

Pitchers – Malachi Lott, Gregory-Portland, sr.; Jeb Drewery, Hallsville, sr.; (tie) Landon Bowden, Hallsville, soph.; Kiké Cienfuegos, Sharyland, sr.

Relief pitcher – Tyson Neighbors, Royse City, sr

Catcher – Christopher Perez, San Antonio Thomas Jefferson, sr.

First baseman – (tie) Tristan Curless, Amarillo, sr.; Simon Larranaga, Barbers Hill, sr.

Second baseman – Dylan Garcia, Saginaw, sr.

Shortstop – (tie) Cameron Cauley, Barbers Hill, sr.; Izaac Pacheco, Friendswood, sr.

Third baseman – Easton Dowell, Gregory-Portland, jr.

Outfielders – Tyson Neighbors, Royse City, sr.; Kyle Lewis, Lubbock Cooper, jr.; Davien Berry, Amarillo, sr.

Designated hitter – Tyler Lee, Hallsville, sr. 

Player of the year – (tie) Malachi Lott, Gregory-Portland; Cameron Cauley, Barbers Hill

Coach of the year – David Denny, Barbers Hill

Second team

Pitchers – Ryan Prager, Dallas Hillcrest, sr.; Brent Holdren, Barbers Hill, jr.; Daniel Norris, Leander Rouse, sr.

Relief pitcher – Brenner Cox, Prosper Rock Hill, jr.

Catcher – (tie) Tonio Balboa, Weslaco East, soph.; Cayden Phillips, Amarillo, sr.

First baseman – Kyler Jordan, Lubbock Cooper,  jr.

Second baseman – (tie) Cade Bingham, Lubbock Cooper, sr.; Payton Bush, Randall, soph.

Shortstop – Ranse Radtke, Wichita Falls Rider, sr.

Third baseman – Jett Johnston, Amarillo, soph.

Outfielders – Caleb Lusk, Plainview, sr.; Josh Livingston, Prosper Rock Hill, sr.; Blake Coleman, Austin Anderson, jr.

Designated hitter – David Lopez, Sharyland Pioneer, sr.

Third team

Pitchers – Blake Binderup, College Station, jr.; Hunter Mercer, Barbers Hill, sr.; (tie) Jacob Rogers, Friendswood, sr.; Cameron O’Banan, Dripping Springs, sr.

Relief pitcher – Max Childress, College Station, jr.

Catcher – Walker Janek, Gregory-Portland, sr.

First baseman – (tie) Daylan Pena, Corpus Christi Veterans Memorial, sr.; Kayden Voelkel, Mansfield Legacy, jr.

Second baseman – (tie) Ivan Salinas, McAllen Rowe, jr.; Lawson Towne, Frisco Liberty, jr.

Shortstop – Juan Rivera, Sharyland Pioneer, jr.

Third baseman – (tie) Josh Livingston, Prosper Rock Hill, sr.; Oscar Serna, Sharyland Pioneer, jr.

Outfielders – Darian Hsu, Cedar Park, sr.; Gabe Flores, Longview, jr.; Brayden Walker, Hallsville, sr.

Designated hitter –  Oscar Salazar, Leander Rouse, fr.

Honorable mention

Pitchers – Dash Albus, Abilene Wylie, sr.; Ben Bosse, Brenham, sr.; Reid Boyett, Nacogdoches, sr.; Tristan Cavazos, McAllen, sr.; Jude Cook, Lubbock Cooper, jr.; Tristan Curless, Amarillo, sr.; Dylan Dudney, Corpus Christi Carroll, sr.; Robert Fortenberry, Frisco Wakeland, sr.; Brooks Gay, Abilene Wylie, jr.; Keevyn Goss, Corpus Christi Ray, soph.; Kolby Kinkade, Corsicana, sr.; Andrew Kithil, Leander Rouse, sr.; Jake Kolkhorst, Brenham, sr.; Jared Laque, Medina Valley, sr.; David Lopez, Sharyland Pioneer, sr.; Max Lankford, Justin Northwest, sr.; Alex Luna, Lufkin, sr.; Jack Martinez, Corpus Christi Ray, sr.; Michael Ramos, Pflugerville, sr.; Luke Robertson, Frisco Wakeland, sr.; Sam Simmons, Manvel, jr.; Luke Smith, Azle, sr.; Alex Solis, Weslaco East, soph.; Robbie Spencer, Gregory-Portland, sr.; Trent Tompkins, Rudder, sr.; Alex Villarreal, Saginaw, sr.

Relief pitchers –  Michael Dudolski, Whitehouse, fr.Ethan Stone, Whitehouse, soph.

Catchers – Luke Capel, Richmond Foster, sr.; Christian Garnette, Manvel, sr.; Emmanuel Garza, Rio Grande City,  sr.; Will Glatch, Frisco Liberty, sr.; Dylan Maxcey, Friendswood, sr.; Blake Morrow, Frisco Wakeland, sr.; Esai Puente, Palmview, soph.; Chanden Scamardo, College Station, sr.; Mason Shimkus, Grapevine, sr.; Ezaquiaz Velazquez, Woodrow Wilson, jr.; Nash Villegas, Corpus Christi Flour Bluff, jr.; Brodey Williams, Barbers Hill, jr.; Creed Willems, Aledo, sr. 

First basemen – Hunter Autrey, Corsicana, sr.; Connor Cox, Longview, sr.; Brett Foss, Prosper Rock Hill, jr.; Will Furniss, Nacogdoches, jr.Riley Hood, Abilene Wylie, sr.; Hayden Kelehan, Marshall, sr.; David Lopez, Sharyland Pioneer, sr.; Parker Mason, Brenham, sr.

Second basemen – Jack Bell, Corpus Christi Ray, soph.; Jeremiah Bush, Corpus Christi Carroll, sr.; Christian Chapa, La Joya Palmview, soph.; Sam Flores, Lufkin, jr.Ryan Flores, Baytown Sterling, sr.; Cade Haught, Cedar Park, sr.; Caleb Killian, McAllen High, sr.; Angel Larranaga, Sharyland Pioneer, jr.; Andrew Leal, Pflugerville Hendrickson, sr.; Jaron Lyness, Montgomery Lake Creek, jr.; Alex Solis, Weslaco East, soph.Dylan Turner, Woodrow Wilson, jr. 

Shortstops – Justin Beltran, Longview, sr.Trinidad DeLaGarza, Austin McCallum, sr.; Preston Freeman, Floresville, jr.; Sam Hardcastle, Foster, jr.; Ryder Hernandez, Cedar Park, sr.; Matt King, Kingwood, sr.; Troy Johnson, Corpus Christi Ray, sr.Cade McGarrh, Frisco Liberty, jr.; Marc Perez, Rio Grande City, sr.; John Spikerman, Montgomery Lake Creek, sr.Austin Stracener, New Braunfels Canyon, sr.; Balin Valentine, Abilene Wylie, sr.

Third basemen – Tate Bethel, Sherman, sr.; Marshall Burke, Kingwood Park, soph.; Trenton Bush, Longview, sr.; Tristan Cavazos, McAllen, sr.; Colby Diaz, Leander Rouse, jr.; Eddie Garza, Rio Grande City, sr.; Jaxon Hansen, Abilene Wylie, sr.; Jacob Masters, Austin McCallum, sr.; Til Nalle, Elgin, sr.; Jagger Neely, Montgomery Lake Creek, sr.AJ Smith-Shawver, Colleyville Heritage, sr.; Julian Swift, Cedar Park, jr.

Outfielders –  Gunnar Abseck, Cedar Park, sr.; Max Belyeu, Aledo, jr.Braden Ballenger, Nacogdoches, jr.; Eden Barrera, Rio Grande City, sr.Brenner Cox, Prosper Rock Hill, jr.; Tyson Dawson, Manvel, sr.; Braden Fowler, College Station, sr.; Jose Garcia, Sharyland High, sr.; Gilbert Gonzalez, Corpus Christi Carroll, sr.; Kolton Koonce, Nacogdoches, sr.; Malachi Lott, Gregory-Portland, sr.; Xavier Perez, Corpus Christi Veterans Memorial, jr.; Ryan Rodriguez, Corpus Christi Ray, soph.; Cameron O’Banan, Dripping Springs, sr.; Ryan Scott, The Colony, sr.; Colby Smart, College Station, sr.; Khalil Walker, Mansfield Timberview, sr.; Conner Westenburg, New Caney Porter, sr.; Ethan Whatley, McAllen High, sr.Jordan Viars, Frisco Reedy, sr.; Noah Villarreal, McAllen High, jr.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s