Texas 99 UIL State Track athletes

Here are the athletes from the Texas 99 listening area who are competing at the UIL State Track Meet. The meet will be held Thursday thought Saturday at Mike A. Myers Stadium on the University of Texas campus in Austin. Relay lists include alternates (** denotes completed event):

THURSDAY

11:30 a.m.

3A girls high jump

ShaDasia Brackens, Fairfield

**Silver (2nd place): 5-7

Rank: Tied for 2nd; Jump order: 8th

Regional: 5-5

3A record: 6-1½  — Leigh Anne Crews, Woodsboro, 1989

12:30 p.m.

3A girls shot put

Bre Dowell, Fairfield

**8th place: 34-3½

Rank: 4th; Throw order: 8th

Regional: 38-0¼

3A record: 46-8¼ — Lydia Bush, Leonard, 2002

5 p.m.

3A girls 4×100 relay

Fairfield

Addie Cox, Shadasia Brackens, Carsyn Cox, Bre Dowell

**5th place: 49.15

• Addie Cox, Shadasia Brackens, Carsyn Cox, Bre Dowell, Avery Thaler, McKinna Brackens

Rank: 2nd; Lane 9

Regional: 40.52

3A record: 45.84 — Uplift Hampton, 2017

3A boys 4×100 relay

Franklin

Synsai Kizzee, Devyn Hidrogo, Michael Booker, Malcom Murphy

**6th place: 42.14

• Synsai Kizzee, Devyn Hidrogo, Michael Booker, Malcom Murphy, Bobby Washington, Parker Boyett

Rank: 7th; Lane 6

Regional: 43.18

3A record: 41.13 — Kerens, 2006

6:05 p.m.

3A girls 100

Jaysa Coney, Westwood

**Silver (2nd place): 12.15

Rank: Tied for 3rd; Lane 9

Regional: 12.17

3A record: 11.62 — Tiffany Green, Hamlin, 2000

6:25 p.m.

3A girls 4×200 relay

Fairfield

Addie Cox, McKinna Brackens, Carsyn Cox, Shadasia Brackens

**5th place: 1:44.78

• Addie Cox, McKinna Brackens, Carsyn Cox, Shadasia Brackens, Avery Thaler, Bre Dowell

Rank: 8th; Lane 8

Regional: 1:46.14

3A record: 1:39.06 — Leonard, 2017

3A boys 4×200 relay

Franklin

Jaxson Zimmerman, Synsai Kizzee, Parker Boyett, Malcom Murphy

**Silver (2nd place): 1:27.97

• Jaxson Zimmerman, Synsai Kizzee, Parker Boyett, Malcom Murphy, Devin Hidrogo, Bryson Washington

Rank: 2nd; Lane 4

Regional: 1:29.62

3A record: 1:26.31 — Dallas Life Oak Cliff, 2017

6:45 p.m.

3A girls 400

Jaysa Coney, Westwood

**Did not show

Rank: 4th; Lane 8

Regional: 58.22

3A record: 54.84 — Essie Kelley, Spur, 1974

3A boys 400

Tyler Smith, Fairfield

**8th place: 50.02

Rank: 5th; Lane 7

Regional: 49.59

3A record: 46.41 — Fred Hackney, Alto, 1996

7:10 p.m.

3A girls 300 hurdles

Hailey Hays, Franklin

**6th place: 46.13

Rank: 7th; Lane 1

Regional: 46.76

3A record: 41.25 — Faith Roberson, Wall, 2017

7:30 p.m.

3A girls 200

Jaysa Coney, Westwood

**Silver (2nd): 25.22

Rank: 3rd; Lane 2

Regional: 25.18

3A record: 23.44 — Cynthia Titus, Hamlin, 1986

3A boys 200

Tyler Smith, Fairfield

**8th place: 22.86

Rank: 5th; Lane 6

Regional: 22.13

3A record: 21.04 — Jason Hendrix, Tatum, 1990; Toya Jones, Refugio, 1994

8:20 p.m.

3A girls 4×400 relay

Fairfield

Madox Mitchael, Avery Thaler, Ava Grecu, Shadasia Brackens

**8th place: 4:10.23

• Madox Mitchael, Avery Thaler, Ava Gracu, Shadasia Brackens, Carsyn Cox, Lilian McBean

Rank: 7th; Lane 2

Regional: 4:07.84

3A record: 3:51.05 — Leonard, 2017

FRIDAY

11:30 a.m.

2A girls high jump

Aerin Thompson, Cayuga (Jr.)

**Tied for 6th place: 5-4

Rank: Tied for 3rd; Jump order: 7th

Regional: 5-4

Alexius McAdams, Kerens (Sr.)

**Tied for 6th place: 5-4

Rank: 8th; Jump order: 4th

Regional: 5-0

2A record: 6-0¼ — Ashley Robbins, McMullen County, 2002

5:20 p.m.

2A girls 800

Aerin Thompson, Cayuga (Jr.)

**8th place: 2:31.99

Rank: 8th; Lane 5

Regional: 2:30.10

2A record: 2:14.74 — Vicki Kocian, Moulton, 1993

2A boys 800

Kasen Jeitz, Centerville (Jr.)

**Bronze (3rd place): 1:58.85

Rank: 7th; Lane 5

Regional: 2:03.35

2A record: 1:52.24 — Dallas Rushing, Axtell, 2013

5:45 p.m.

2A boys 110 hurdles

Brett Wagnon, Centerville (Jr.)

**8th place: 16.10

Rank: 9th; Lane 3

Regional: 16.41

2A record: 14.14 — Tyson McKinney, Spur, 2000

6:05 p.m.

2A boys 100

Jared Brackens, Kerens (Jr.)

**Bronze (3rd place): 10.74

Rank: 6th; Lane 7

Regional: 11.21

2A record: Stanley Kerr, Snook, 10.34

7 p.m.

2A girls 400

Lauren Salley, Leon (Jr.)

**6th place: 1:00.39

Rank: 8th; Lane 4

Regional: 1:01.27

2A record: 52.84 — Tarviant Campbell, Detroit, 1993

2A boys 400

Donivan Moehr, Centerville (Sr.)

**Bronze (3rd place): 49.31

Rank: 2nd; Lane 5

Regional: 49.92

2A record: 47.49 — Albert Booker, Trent, 2001

7:35 p.m.

2A boys 300 hurdles

Brett Wagnon, Centerville (Soph.)

**9th place: 41.51

Rank: 4th; Lane 6

Regional: 40.99

2A record: 37.10 — Cale Kassen, Valley View, 2018

7:55 p.m.

2A boys 200

Jared Brackens, Kerens (Jr.)

**Gold (1st place): 21.79

Rank: 8th; Lane 4

Regional: 22.88

2A record: 20.64 — Stanley Kerr, Snook, 1985

8:45 pm.

2A girls 4×400 relay

Leon

Lauren Salley, Madison Johnson, Emily Sitton, Serenity Oviedo

**6th place: 4:10.74

• Lauren Salley (Jr.), Madison Johnson (Sr.), Emily Sitton (Fr.), Serenity Oviedo (Sr.), Maritza Ramirez (Fr.), Maya Calvin (Fr.)

Rank: 6th; Lane 7

Regional: 4:10.60

2A record: 3:56.94 — Era, 2017

2A boys 4×400 relay

Centerville

 Dillon Denman, Tyrese White, Donivan Moehr, Kasen Jeitz

**Silver (2nd place): 3:26.25

• Dillon Denmon (Sr.), Tyrese White (Jr.), Donivan Moehr (Sr.), Kasen Jeitz (Jr.), Halston French (Fr.), Andrew Newman (Fr.)

Rank: 3rd; Lane 5

Regional: 3:26.00

2A record: 3:18.14 — Munday, 1988

SATURDAY

11:30 a.m.

1A girls high jump

Amaya Brown, Coolidge

**Silver (2nd place): 5-6

Rank: Tied for 1st; Jump order: 3rd

Regional: 5-2

1A record: 5-7 — Rylee Hennig, Aquilla, 2021

5 p.m.

1A girls 4×100 relay

Coolidge

Nataezia Hatton, Jenifer Martinez, Tamia Hoover, Amaya Brown

**6th place: 52.86

• Nataezia Hatton, Jenifer Martinez, Tamia Hoover, Amaya Brown, Natalie Mora, Taniah Gates-Simmons

Rank: 8th; Lane 6

Regional: 53.00

1A record: 49.97 — Burton, 2016

6:25 p.m.

1A girls 4×200 relay

Coolidge

Nataezia Hatton, Tamia Hoover, Natalie Mora, Amaya Brown

**6th place: 1:53.88

• Nataezia Hatton, Tamia Hoover, Natalie Mora, Amaya Brown, Jenifer Martinez, Teresa Balion

Rank: 8th; Lane 1

Regional: 1:54.26

1A record: 1:46.66 — Burton, 2015

7:30 p.m.

1A girls 200

Amaya Brown, Coolidge

**Bronze (3rd place): 26.21

Rank: 3rd; Lane 3

Regional: 27.01

1A record: 25.50 — Kenzie Jordan, Water Valley, 2019

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s