Friday’s Brazos Valley UIL State Track competitors

Here are the Brazos Valley Class 2A and 5A competitors at the UIL State Track Meet. All competition in the two classes is set for Friday at Mike A. Myers Stadium on the University of Texas campus in Austin (** denotes completed event)

9 a.m.

5A girls high jump

Kelsey Slater, College Station (Soph.)

**Silver (2nd place): 5-6

Rank: Tied for 4th; Jump order: 2nd

Regional: 5-5

5A record: 6-2 — Amy Acuff, Corpus Christi Calallen, 1992

2A girls 3,200

Cassidy Bilsing, Normangee (Jr.)

**4th place: 11:53.52

Rank: 3rd; Lane 2

Regional: 12:10.03

2A record: 11:07.44 — Shellon McCallie, May, 1983

2A boys long jump

Izaha Jones, Normangee (Jr.)

**Gold (1st place): 22-5¾

Rank: 2nd; Jump order: 2nd

Regional: 23-1¼

2A record: 24-6½ — Charles Clifton, Rio Vista, 1964

11:30 a.m.

2A boys high jump

Deshun Hamilton, Snook (Sr.)

**4th place: 6-4

Rank: Tied for 2nd; Jump order: 3rd

Regional: 6-4

2A record: 7-0¼ — Ryder Peacock, Woodson, 2002

2:30 p.m.

Wheelchair girls shot put

Maria Ireland, A&M Consolidated (Soph.)

**Bronze (3rd place): 16-6½

Rank: 3rd; Throw order: 6th

Regional: 16-1½

Wheelchair record: 18-4 — Abby Dunkin, New Braunfels Canyon, 2014

5 p.m.

2A girls 4×100 relay

Somerville

RaMaya Carter, Emma Kovasovic, Xadria Martin, Camia Martin

**6th place: 50.71

RaMaya Carter (Soph.), Emma Kovasovic (Jr.), Xadria Martin (Sr.), Camia Martin (Jr.), Halle Stevens (Jr.)

Rank: 8th; Lane 8

Regional: 51.10

2A record: 47.89 — Rosebudd-Lott, 2015

5A girls 4×100 relay

College Station

Tanasha Thompson, Kate-Lynn Lockett, Aliyah Collins, Elnita Green

**Bronze (3rd place): 46.86

• Tanasha Thompson (Fr.), Aliyah Collins (Jr.), Kate-Lynn Lockett (Soph.), Elnita Green (Soph.), Tamia Gooden (Soph.)

Rank: 3rd; Lane 3

Regional: 47.14

5A record: 45.09 — McKinney North, 2017

5A boys 4×100 relay

Brenham

Amir Johnson, Savion Ragston, Eric Hemphill, Keanu Jones

**5th place: 41.26

• Amir Johnson (Jr.), Savion Ragston (Soph.), Eric Hemphill (Jr.), Keanu Jones (Sr.)

Rank: 3rd; Lane 2

Regional: 41.42

5A record: 39.80 — Port Arthur Memorial, 2017

5:20 p.m.

2A boys 800

Kasen Jeitz, Centerville (Jr.)

**Bronze (3rd place): 1:58.85

Rank: 7th; Lane 5

Regional: 2:03.35

2A record: 1:52.24 — Dallas Rushing, Axtell, 2013

5:45 p.m.

2A boys 110 hurdles

Brett Wagnon, Centerville (Jr.)

**8th place: 16.10

Rank: 9th; Lane 3

Regional: 16.41

2A record: 14.14 — Tyson McKinney, Spur, 2000

6:05 p.m.

2A girls 100

D’Miyah Griffin, Bremond (Fr.)

**5th place: 12.59

Rank: 8th; Lane 9

Regional: 13.14

2A record: 11.51 — Kortnei Johnson, Italy, 2014

5A girls 100

Elnita Green, College Station (Soph.)

**5th place: 11.73

Rank: 3rd; Lane 8

Regional: 11.80

5A record: 11.16 — Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar, 2008

5A boys 100

Keanu Jones, Brenham (Sr.)

**Gold (1st place): 10.23

Rank: 2nd; Lane 4

Regional: 10.39

5A record: 10.15 — Brendan Christian, Austin Reagan, 2002

6:25 p.m.

Wheelchair girls 100 meters

Maria Ireland, A&M Consolidated (Soph.)

**6th place (21.53)

Rank: 6th; Lane 8

Regional: 21.57

Wheelchair record: 19.88 — Abby Dunkin, New Braunels Canyon, 2014

6:40 p.m.

2A girls 4×200 relay

Somerville

RaMaya Carter, Emma Kovasovic, Xadria Martin, Camia Martin

**6th place: 1:47.64

• ReMaya Carter (Soph.), Emma Kovasovic (Jr.), Xadria Martin (Sr.), Camia Martin (Jr.), Halle Stevens (Jr.)

Rank: 8th; Lane 4

Regional: 1:49.46

2A record: 1:41.99 — Dallas Gateway, 2013

7 p.m.

2A girls 400

Lauren Salley, Leon (Jr.)

**6th place: 1:00.39

Rank: 8th; Lane 4

Regional: 1:01.27

2A record: 52.84 — Tarviant Campbell, Detroit, 1993

2A boys 400

Donivan Moehr, Centerville (Sr.)

**Bronze (3rd place): 49.31

Rank: 2nd; Lane 5

Regional: 49.92

2A record: 47.49 — Albert Booker, Trent, 2001

5A boys 400

Eric Hemphill, Brenham (Jr.)

**Silver (2nd place): 47.45

Rank: 2nd; Lane 1

Regional: 48.01

5A record: 45.64 — Deon Minor, Paris, 1991

7:20 p.m.

Wheelchair girls 400 meters

Maria Ireland, A&M Consolidated (Soph.)

**6th place: 1:26.97

Rank: 5th; Lane 3

Regional: 1:23.05

Wheelchair record: 1:15.52 — Jordan Lee, Arlington Lamar, 2017

7:35 p.m.

2A boys 300 hurdles

Brett Wagnon, Centerville (Soph.)

**9th place: 41.51

Rank: 4th; Lane 6

Regional: 40.99

2A record: 37.10 — Cale Kassen, Valley View, 2018

7:55 p.m.

5A boys 200

Keanu Jones, Brenham (Sr.)

**7th place: 21.71

Rank: 5th; Lane 1

Regional: 21.52

5A record: 20.32 — Brendan Christian, Austin Reagan, 2002

8:15 p.m.

5A girls 1,600

Maddie Jones, College Station (Soph.)

**8th place: 5:12.27

Rank: 6th; Lane 9

Regional: 5:05.19

5A record: 4:48.16 — Madie Boreman, Leander Rouse, 2013

8:45 pm.

2A girls 4×400 relay

Leon

Lauren Salley, Madison Johnson, Emily Sitton, Serenity Oviedo

**6th place: 4:10.74

• Lauren Salley (Jr.), Madison Johnson (Sr.), Emily Sitton (Fr.), Serenity Oviedo (Sr.), Maritza Ramirez (Fr.), Maya Calvin (Fr.)

Rank: 6th; Lane 7

Regional: 4:10.60

2A record: 3:56.94 — Era, 2017

2A boys 4×400 relay

Centerville

 Dillon Denman, Tyrese White, Donivan Moehr, Kasen Jeitz

**Silver (2nd place): 3:26.25

• Dillon Denmon (Sr.), Tyrese White (Jr.), Donivan Moehr (Sr.), Kasen Jeitz (Jr.), Halston French (Fr.), Andrew Newman (Fr.)

Rank: 3rd; Lane 5

Regional: 3:26.00

2A record: 3:18.14 — Munday, 1988

5A boys 4×400 relay

Brenham

 Eric Hemphill, Savion Ragston, La’Tre Bonner, Amir Johnson

**4th place: 3:18.03

• Eric Hemphill (Jr.), Savion Ragston (Soph.), La’Tre Bonner (Soph.); Amir Johnson (Jr.)

Rank: 2nd; Lane 6

Regional: 3:18.06

5A record: 3:10.78 — Austin Reagan, 2003

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s