Boys basketball playoffs 2020

Here are boys’ high school basketball playoff scores:

UIL State Basketball

 

Class 6A

Bi-district

Leander 37, Cypress Woods 32
Waco Midway 62, Longview 54
Killeen Ellison 76, Rockwall Heath 50
Austin Vandegrift 52, Langham Creek 44
Round Rock Westwood 47, Cypress Lakes 43
Mesquite Horn 81, Temple 51
Rockwall 70, Harker Heights 43
Pflugerville Hendrickson 75, Cypress Park 70 (OT)

Area

Waco Midway 54, Allen 50
Killeen Ellison 74, Garland Sachse 51

Regional quarterfinals

Wylie 48, Waco Midway 44
Killeen Ellison 74, Mesquite Horn 52

Region II semifinals

Killeen Ellison 77, Spring Westfield 62

Region II championship

Wylie 50, Killeen Ellison 42

 

Class 5A

Bi-district

Katy Paetow 51, Willis 48
Kaufman 75, Ennis 69 (2OT)
Montgomery Lake Creek 44, Magnolia 34
A&M Consolidated 79, Tomball 54
Midlothian 43, Mesquite Poteet 31
Lancaster 96, Cleburne 33
Red Oak 69, West Mesquite 62
Huntsville 88, Waller 74

Area

Hutto 86, A&M Consolidated 75
Manor 74, Katy Paetow 67
Mount Pleasant 54, Midlothian 41
Sulphur Springs 61, Red Oak 38

 

Class 4A

Bi-district

Fairfield 54, Jasper 49
Waco Connally 51, Hillsboro 42
Stafford 48, La Grange 29
China Spring 63, Alvarado 47
Waxahachie Life 56, Lorena 24
Needville 59, Caldwell 30
Mexia 71, Center 51
Palestine 60, Hudson 54
Carthage 79, Madisonville 49
Wharton 58, Navasota 55
La Vega 54, Midlothian Heritage 47
Fulshear 70, Bellville 41

Area

Waco Connally 58, Fairfield 38
Waxahachie Life 52, Palestine 51
La Vega 59, Mexia 57 (OT)
China Spring 70, Carthage 50

Regional quarterfinals

Waxahachie Life 62, Waco Connally 47
China Spring 63, La Vega 60

Region III semifinals

Houston Yates 75, China Spring 46

 

Class 3A

Bi-district

Buffalo 38, Rogers 35
Franklin 66, Elkhart 34
Crockett 52, McGregor 41
Coldspring-Oakhurst 87, East Bernard 38
Anderson-Shiro 52, Van Vleck 49
Hitchcock 66, Trinity 62
Academy 67. Frankston 31
New Waverly 68, Palacios 54

Area

Grandview 79, Buffalo 36
Academy 61, Maypearl 36
East Chambers 74, New Waverly 64
Coldspring-Oakhurst 85, Kountze 66
Crockett 63, Palmer 25
Nacogdoches Central Heights 57, Anderson-Shiro 53
Malakoff 61, Franklin 46

Regional quarterfinals

Crockett 58, Academy 52
Coldspring-Oakhurst 89, Nacogdoches Central Heights 55

Region III semifinals

Coldspring-Oakhurst 76, Crockett 65

Region III championship

Coldspring-Oakhurst 67, Diboll 57

 

Class 2A

Bi-district

Thorndale 46, Snook 42
Rosebud-Lott 48, Riesel 43
Normangee 62, Thrall 34
Groveton 56, Italy 53 (OT)
Crawford 49, Axtell 44
Slocum 90, Itasca 81
Mumford 34, Iola 32
Hearne 98, Somerville 41
Marlin 65, Valley Mills 45
Grapeland 72, Kerens 62
Lovelady 55, Cayuga 48
Chilton 69, Mart 39

Area

Grapeland 96, Chilton 63
Crawford 42, Slocum 36
Marlin 42, Lovelady 34
San Saba 66, Mumford 43
Hearne 69, San Antonio Stacey 38
La Pryor 66, Thorndale 34
Rosebud-Lott 53, Groveton 36
Normangee 49, Lee Academy 46

Regional quarterfinals

Normangee 52, Hearne 51
Grapeland 75, Rosebud-Lott 62
Crawford 50, Marlin 33

Region III semifinals

Grapeland 83, Tenaha 67

Region IV semifinals

Normangee 55, Santa Maria 49

Region III championship

Shelbyville 72, Grapeland 65

Region IV championship

San Saba 49, Normangee 35

 

Class 1A

Bi-district

Dime Box 90, High Island 33
Aquilla 64, Richards 60
Neches 69, Trinidad 39
Laneville 58, Coolidge 48
Moulton 41, Goodrich 38
Calvert — bye
La Poynor — bye
Waelder — bye

Area

McMullen County 39, Moulton 31
Dime Box 57, Rocksprings 55 (OT)
Calvert 57, Neches 55
La Poynor 102, Aquilla 18

Regional quarterfinals

La Poynor 63, Calvert 51
Leggett 84, Dime Box 67

Region IV semifinals

La Poynor 62, Waelder 58

Region IV championship

La Poynor vs. Laneville, noon Saturday at the Burger Center, Austin

 

TAPPS 3A

Bi-district

Tomball Rosehill — bye
Brazos Christian — bye
Spring Providence — bye

Area

Tomball Rosehill 70, Hallettsville Sacred Heart 49
Brazos Christian 83, San Juan Diego 48
San Antonio Castle Hills 65, Spring Providence 51

Regional

Tomball Rosehill 67, New Braunfels Christian 55
Brazos Christian 49, San Antonio Castle Hills 45

State semifinal

Tommball Rosehill 77, Brazos Christian 61

State championship

Dallas Yavneh 50, Tomball Rosehill 35

 

TAPPS 2A

Bi-district

San Antonio St. Gerard 57, St. Joseph 31
Allen Academy — bye
Temple Holy Trinity — bye

Area

Conroe Covenant 81, Temple Holy Trinity 74 (OT)
Huntsville Alpha Omega 60, Allen Academy 35

Coaches are encouraged to send corrections, along with scores and pairings to dgcsports@gmail.com or to tag @ScoopSports on Twitter.

Girls basketball playoffs 2020

One thought on “Boys basketball playoffs 2020

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s