High school soccer playoffs 2019

IMG_4724Here are the scores and schedule for  area district teams in postseason soccer play.

BOYS

CLASS 6A

Bi-district

Cypress Lakes 1, Leander Vista Ridge 0
Langham Creek 3, Round Rock Westwood 2
Cypress Ranch 2, Austin Vandegrift 1
Pflugerville Hendrickson 4, Cypress Springs 2

Area

Cypress Lakes 0, Aldine 0 (Aldine wins on penalty kicks, 5-4)
Langham Creek 3, Aldine Nimitz 1
The Woodlands College Park 1, Cypress Ranch 0

Regional quarterfinal

Aldine 2, Langham Creek 1

CLASS 5A

Bi-district

Midlothian 3, Terrell 0
Willis 4, A&M Consolidated 3
Kingwood Park 5, Katy Paetow 2
Magnolia West 4, New Caney 2
West Mesquite 1, Corsicana 0
Mesquite Poteet 3, Ennis 0
Joshua 1, North Forney 1 (Joshua wins on penalty kicks, 5-4)
Conroe Caney Creek 2, Waller 0

Area

Lufkin 2, Midlothian 0
Mount Pleasant 2, Joshua 1
Pflugerville Connally 3, Magnolia West 1

CLASS 4A

Bi-district

Austin Eastside Memorial 8, Navasota 3
Mexia 4, Robinson 0
Bellville 2, Rockdale 0
Madisonville 0, La Vega 0 (Madisonville wins on penalty kicks, 5-4)
Taylor 2, Giddings 0
Palestine 8, Gatesville 1
China Spring 6, Crockett 0
La Grange 2, Manor New Tech 1

Area

Mexia 6, Center 3
Lumberton 3, Madisonville 0
Fischer Canyon Lake 3, Bellville 1
Taylor 2, Liberty Hill 1
Austin Eastside Memorial 5, Fredericksburg 1
Palestine 10, Henderson 0
La Grange 0, Boerne 0 (La Grange wins on penalty kicks, 3-0)

Regional quarterfinal

Lumberton 2, Mexia 0
La Grange 2, Taylor 2 (Taylor wins on penalty kicks, 4-2)
Austin Eastside Memorial 4, Fischer Canyon Lake 4 (Canyon Lake wins on penalty kicks)
Palestine 6, China Spring 0

Region III tournament
(at A&M Consolidated)
Semifinals
Fulshear 1, Lumberton 0
Palestine 5, Stafford 0
Championship
Palestine 2, Fulshear 0

Region IV tournament
(at McAllen Veterans Memorial Stadium
Semifinals
Progreso 1, Taylor 0
Fischer Canyon Lake 2, Gonzales 1
Championship
Fischer Canyon Lake 1, Progreso 0

 

GIRLS

CLASS 6A

Bi-district

Cypress Woods 3, Round Rock Westwood 1
Round Rock 2, Tomball Memorial 1
Austin Vandegrift 4, Bridgeland 1
Pflugerville Hendrickson 3. Cypress Ranch 0

Area

Cypress Woods 1, Klein Oak 0

Regional quarterfinal

Austin Vandegrift 3, Cypress Woods 1

CLASS 5A

Bi-district

College Station 2, New Caney Porter 2 (College Station wins on penalty kicks, 4-3)
North Forney 2, Midlothian 1
Forney 4, Cleburne 1
Joshua 2, Terrell 0
Red Oak 3, Mesquite Poteet 1
Tomball 3, A&M Consolidated 0
Montgomery 2, Magnolia 1
Kingwood Park 3, Brenham 0

Area

College Station 1, Leander Rouse 0
Joshua 0, Royse City 0 (Royse City wins on penalty kicks, 3-2)
Mount Pleasant 2, Red Oak 1

Regional quarterfinal

Kingwood Park 3, College Station 2

CLASS 4A

Bi-district

Navasota 0, Taylor 0 (Taylor wins on penalty kicks, 2-0)
La Grange 2, Georgetown Gateway 0
Giddings 6, Manor New Tech 0
Gatesville 4, Madisonville 0
Palestine 4, La Vega 0
Lorena 8, Palestine Westwood 0
Bellville 12, Cameron 1
China Spring 9, Crockett 0

Area

Liberty Hill 9, La Grange 0
Boerne 11, Bellville 0
Salado 3, Taylor 0
Palestine 3, Hamshire-Fannett 0
Wimberley 2, Giddings 1

Regional quarterfinal

Palestine 2, Lorena 2 (Lorena wins on penalty kicks, 3-2)

———
2019 UIL Soccer State Tournament Pairings
April 17-20, 2019
Georgetown ISD Athletic Complex (Georgetown, Texas)

Wednesday, April 17

Conference 4A Girls Semifinals

Stephenville 5, Lumberton 1
Liberty Hill  2, Melissa 1

Conference 4A Boys Semifinals

San Elizario 1, Palestine 0
Midlothian Heritage 2, Comal Canyon Lake 1

Thursday, April 18

Conference 5A Girls Semifinals

Dallas Highland Park 4, Humble Kingwood Park 1
Mansfield Legacy 4, Dripping Springs 0

Conference 4A Girls Final

Stephenville 2, Liberty Hill 0

Conference 5A Boys Semifinals

El Paso Bel Air 3, Pharr Valley View 3 (Bel Air wins on penalty kicks, 4-2
Frisco Wakeland 2, Houston Sharpstown 1

Friday, April 19

Conference 6A Girls Semifinals

Southlake Carroll 2, Austin Lake Travis 0
Katy Tompkins 2, Allen 0

Conference 4A Boys Final

San Elizario 1, Midlothian Heritage 0 (overtime)

Conference 6A Boys Semifinals

Lewisville Flower Mound 3, Alief Elsik 2
San Antonio LEE 3, Conroe Woodlands College Park 1

Saturday, April 20

Conference 5A Girls Final  — Highland Park 2, Mansfield Legacy 0
Conference 5A Boys Final — El Paso Bel Air 2, Frisco Wakeland 1
Conference 6A Girls Final — Southlake Carroll 5, Katy Tompkins 0
Conference 6A Boys Final — Lewisville Flower Mound 0, San Antonio LEE 0 (Flower Mound wins on penalty kicks, 4-1)

* Note: Top of the bracket (team listed first in the pairing) = Home Team

UIL State all-tournament

AUSTIN, Texas – UIL Soccer State All-Tournament Teams
(As selected by the Texas Association of Soccer Coaches)
*Indicates championship game MVP, selected by media

Conference 4A Girls

Name, School, Class, Position

*Ciara Johnston, Stephenville, Junior, Forward
Haleigh Beam, Stephenville, Junior, Midfielder
Beatris Chavarria, Stephenville, Junior, Midfielder
Courtney Langley, Stephenville, Junior, Defender
Brooke Briscoe, Liberty Hill, Senior, Midfielder
Kyla Boliek, Liberty Hill, Senior, Defender
Madi Fuller, Liberty Hill, Sophomore, Midfielder
Landrie Young, Lumberton, Junior, Defender
Kambrie McFarland, Lumberton, Senior, Forward
Lucy Hurst, Melissa, Freshman, Forward
Jenna Newkirk, Melissa, Freshman, Defender

Conference 4A Boys

Name, School, Class, Position

*Victor Unzueta, San Elizario, Junior, Forward
Steve Salais, San Elizario, Senior, Goalkeeper
Eric Valdez, San Elizario, Senior, Forward
Eduardo Chavez, San Elizario, Senior, Midfielder
Konnor Koethe, Midlothian Heritage, Junior, Goalkeeper
Garrett Garvin, Midlothian Heritage, Junior, Midfielder
Matthew Stanton, Midlothian Heritage, Senior, Midfielder
Josh Sczech, Comal Canyon Lake, Sophomore, Midfielder
Matthew Bell, Comal Canyon Lake, Senior, Midfielder
Easton Musil, Palestine, Junior, Defender
Christian Hutchinson, Palestine, Junior, Goalkeeper

Conference 5A Girls

Name, School, Class, Position

Megan O’Neal, Dallas Highland Park, Junior, Midfielder
Presley Echols, Dallas Highland Park, Junior, Forward
Sydney Cox, Dallas Highland Park, Junior, Midfielder
*Maja Davison, Dallas Highland Park, Sophomore, Forward
Ashley Perez, Mansfield Legacy, Senior, Midfielder
Alexis Luna, Mansfield Legacy, Senior, Defender
Tatum Krueger, Mansfield Legacy, Sophomore, Goalkeeper
Jessica Carmichael, Dripping Springs, Senior, Midfielder
Zoe Flores, Dripping Springs, Senior, Forward
Taylor DeBrosky, Humble Kingwood Park, Senior, Midfielder
Allie Byrd, Humble Kingwood Park, Senior, Forward

Conference 5A Boys

Name, School, Class, Position

*Ivar Arroyo, El Paso Bel Air, Senior, Forward
Bryan Guzman, El Paso Bel Air, Junior, Forward
Omar Zamora, El Paso Bel Air, Junior, Forward
Kevin Pena, El Paso Bel Air, Junior, Goalkeeper
Alex Wing, Frisco Wakeland, Senior, Forward
Todd Fuller, Frisco Wakeland, Junior, Defender
Jacob Stanfield, Frisco Wakeland, Junior, Goalkeeper
Joyner Castillo, Houston Sharpstown, Sophomore, Midfielder
Josue Carias Ortez, Houston Sharpstown, Senior, Forward
Yonathan Castro, Pharr Valley View. Freshman, Forward
Jorge Amaya, Pharr Valley View, Junior, Midfielder

Conference 6A Girls

Name, School, Class, Position

*Madison Drenowatz, Southlake Carroll, Senior, Forward
Kendall Gilpin, Southlake Carroll, Senior, Midfielder
Taylor Tufts, Southlake Carroll, Senior, Forward
Madison Martin, Southlake Carroll, Senior, Goalkeeper
Jules Haro, Katy Tompkins, Junior, Midfielder
Barbara Olivieri, Katy Tompkins, Junior, Forward
Avery Burchett, Katy Tompkins, Sophomore, Defender
Anna Reysa, Allen. Sophomore, Forward
Ashleigh Williams, Allen, Sophomore, Forward
Trinity Clark, Austin Lake Travis, Junior, Midfielder
Alana Clark, Austin Lake Travis, Junior, Midfielder

Conference 6A Boys

Name, School, Class, Position

*Landon Leach, Lewisville Flower Mound, Sophomore, Goalkeeper
Shane Popieluch, Lewisville Flower Mound, Senior, Midfielder
Joe Perryman, Lewisville Flower Mound, Sophomore, Forward
Jackson Captain, Lewisville Flower Mound, Senior, Defender
Wilmar Aguilar, San Antonio LEE, Junior, Forward
Francisco Segura, San Antonio LEE, Junior, Forward
Theo Gunter, San Antonio LEE, Senior, Defender
Axel Hevener Arano, Conroe Woodlands College Park, Junior, Forward
James Ross-Kirov, Conroe Woodlands College Park, Senior, Midfielder
Danford Ndabah, Alief Elsik, Junior, Midfielder

Edgar Renteria, Alief Elsik, Junior, Midfielder

•••

Schedules and times are subject to change. Coaches are encouraged to email updates or corrections to dgcsports@gmail.com

Coaches are also asked to send scores and playoff pairings (time, date and site) when they are set.

You may also tag us on Twitter: @ScoopSports

High school sports pages

UIL Soccer

Advertisements