AP Top 10 football — Sept. 13-15

Here is the schedule for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Sept. 13-15.

Class 6A

  1. Allen (3-0) beat Coppell 21-0.
  2. Lake Travis (2-0) beat Austin Bowie 42-21.
  3. Galena Park North Shore (3-0) beat Spring Westfield 35-3.
  4. Converse Judson (2-0) at Harlingen, ccd.
  5. Cypress Fairbanks (3-0) beat Houston Northbrook 70-0.
  6. Longview (3-0) beat Tyler 41-13.
  7. Duncanville (3-0) beat Evangel Christian Academy, La. 48-13.
  8. Southlake Carroll (3-0) beat Odessa Permian 24-20.
  9. Katy (1-1) idle.
  10. Austin Westlake (2-1) beat Austin Akins 67-0.

 

Class 5A

  1. Aledo (3-0) beat Burleson Centennial 63-16.
  2. Dallas Highland Park (3-0) beat Frisco Lone Star 10-7.
  3. Denton Ryan (2-0) idle.
  4. Frisco Lone Star (2-1) lost to Dallas Highland Park 10-7.
  5. Lufkin (2-1) beat Monterrey Tech, Mexico 68-0.
  6. College Station (2-0) beat Huntsville 20-7.
  7. Fort Bend Marshall (3-0) beat Houston Milby 46-0.
  8. A&M Consolidated (2-0) idle.
  9. Manvel (2-1) beat Houston Sharpstown 67-0.
  10. Angleton (2-0) beat Clear Brook 49-23.

 

Class 4A

  1. Carthage (3-0) beat Marshall 35-32.
  2. Argyle (3-0) beat Tyler Chapel Hill 66-14.
  3. Texarkana Pleasant Grove (3-0) beat Atlanta 49-35.
  4. Waco La Vega (1-2) lost to Austin LBJ 20-17.
  5. Gilmer (2-1) lost to Paris 27-21.
  6. Stephenville (2-1) beat Abilene Wylie 41-28.
  7. Midlothian Heritage (3-0) beat Decatur 56-21.
  8. West Orange-Stark (1-2) lost to Newton 21-7.
  9. Melissa (3-0) beat Whitehouse 27-23.
  10. Liberty Hill (2-1) beat Manor 38-12.

 

Class 3A

  1. Newton (3-0) beat West Orange-Stark 21-7.
  2. Brock (2-1) lost to Argyle Liberty Christian 21-0.
  3. Canadian (3-0) beat Perryton 32-10.
  4. Goliad (3-0) beat George West 47-13.
  5. Gunter (3-0) beat Whitesboro 21-10.
  6. Lexington (2-1) lost to Rockdale 29-27.
  7. Childress (3-0) beat Panhandle 47-34.
  8. Rockdale (2-1) beat Lexington 29-27.
  9. New London West Rusk (3-0) beat Big Sandy Harmony (Gilmer) 28-24.
  10. Yoakum (2-1) beat Gonzales 33-14.

 

Class 2A

  1. Mart (2-1) lost to Franklin 21-0.
  2. Mason (3-0) beat Sonora 27-0.
  3. Shiner (3-0) beat Burton 63-31.
  4. Wellington (3-0) beat Abernathy 28-6.
  5. Muenster (3-0) beat Pottsboro 39-34.
  6. Refugio (2-1) beat Aransas Pass 21-6.
  7. De Leon (2-1) lost to Dublin 46-23.
  8. San Augustine (1-1) lost to Garrison 48-39.
  9. Burton (1-2) lost to Shiner 63-31.
  10. New Deal (3-0) beat Slaton 19-13.